Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Dijital Yerkürede Şahsî Dataları Himayenin 10 Yolu!

Dijital Yerkürede Şahsî Dataları Himayenin 10 Yolu!

En temel tabirle bir kimseyi belirlemek için kullanılabilen rastgele bir done, şahsî data kapsamına giriyor. Hacker tarafından elde edildiği takdirde birçok maddi ve manevi hasara yol açabilecek olan şahsî olgular konusunda bireylerin dijital yerkürede gerekli muhafaza adımlarını uygulamadığına dikkat çeken Siberasist Umumi Yöneticisi Serap Günal‘a nazaran, şahsî dataların korunması ismine bireylerin günlük yaşantılarında ve toplumsal medyada pratiği gereken değerli noktalar bulunuyor.

1. Parolalarınızı tertipli olarak değiştirin. Çok kolay bir güvenlik önerisi olsa da bedeli paha biçilemez olan ferdî olguların korunması ismine en değerli adımlardan birini oluşturuyor. Mahsusen de online bankacılık hizmetlerinde ve içtimaî medya hesaplarında şahısların en çok zarar gördüğü noktayı da mütemadi kullandıkları olağan şifreler oluşturuyor. Buna karşı alınabilecek en değerli ve yalın prosedür şifrelerinizi tertipli olarak değiştirmek görünüyor.

2. Toplumsal medya hesap ayarlarınızı denetim edin. Çevre medya hesaplarınızı kapalı tutmanız ehemmiyet arz ediyor. Münhasıran neyi ve kiminle paylaştığınızı netleştirmek için kapalılık ayarlarınızı gözden geçirdiğinizden emin olun. Hackerler, sizinle ilgili saklı datalara basitçe erişebilir ve bunları, düzmece online hesaplar oluşturmak yahut kimlik avı saldırısı gerçekleştirmek için kullanabilir. Şahsi datalarınızı paylaşmayın, iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın ve toplumsal medya profil sayfanızda erişime sağladığınız haberleri en aza indirin.

3. Herkese açık Wi-Fi hizmetlerini dikkatli kullanın. Siber hatalılar için datalarınızı çalmak ismine geçersiz, fiyatsız Wi-Fi ağları kurmak çok kolaydır. Kablosuz ağ ayrıntılarını her devir hizmeti aldığınız yandan doğrulayın. Bu türlü durumlarda VPN kullanarak kendinizi daha da himaye altına alabileceğinizi unutmayın.

4. Olağan güvenlik soruları kullanmayın. Mahsusen şifrelerin unutulması durumunda kullanıcıya malumat verilmesi yahut şifresini tekrar sıfırlaması için kullanılan bu prosedür için kolay sorular ve yanıtlar kullanmayın.

5. IP adresinizi gizleyin. IP adresiniz şahsî olarak tanımlanabilir haberlerdir. Bu nedenle, online trafiğinizi maksada ulaşmadan evvel inançlı sunucular üzerinden tekrar yönlendirmek ismine bir VPN üzerinden gerçekleştirebileceğinizi unutmayın.

6. Cihazınızı dikkatlice seçin. Herhangi bir çeşit hususî hesaba giriş yaparken, kendi cihazınızı kullandığınızdan emin olun. Banka hesaplarına yahut çevre medyaya erişmek için umum erişimli bilgisayarları kullanmayın. Giriş haberlerinizi yahut zatî datalarınızı çalabilecek makûs gayeli yazılım bulaşmış olabilen umumi tasarrufa açık cihazlara dikkat edin.

7. Adresinde sırf HTTPS bulunan web sitelerini kullanın. Online alışveriş, çoklukla ferdî donelerin web siteleriyle paylaşılmasıyla gerçekleşiyor. HTTP temaslar üzerinden gönderilen olguların şifrelenmediğini ve bu yüzden online alışveriş yaptığınız sitede HTTPS yoksa hackerlerin datalarınızı çalabileceğini unutmayın.

8. Oturumu kapatın. Web’deki rastgele bir hesaba eriştiğinizde, işinizi bitirdiğinizde oturumu kapatmayı unutmayın. Kendi ağınıza sahip olmayan bir kablosuz ağ kullanıyorsanız, yaptığınız işi bitirdikten sonra cihazınızda “Bu unut” seçeneğini seçin.

9. Kimlik avı dolandırıcılıklarına dikkat edin. 

10. Güvenlik tahliline sahip olun ve kullanın. Virüsten müdafaa yazılımınızın en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun. Bu, casus yazılım, truva atı, virüs ve sair beğenilmeyen maksatlı programların cihazınıza muvaffakiyetle saldırmasını önlemenize yardımcı olurken sizin de şahsî datalarınızı muhafaza altında fiyat.

Yorum Ekle

© 2013 - 2020 Soru CVP - [email protected]
Sorucvp.net danışmanlık, soru ve cevap içerikleri'nin doğruluklarını kontrol etmez.
İçeriğin doğruluğunu garanti etmez. Sayfayı daha iyi görüntülemek için Google Chrome tarayıcısını kullanmanızı öneririz.