Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Deve dikeni tohumu nedir ve nasıl kullanılır? Deve dikeni tohumunun yararları nelerdir?

Deve dikeni tohumu nedir ve nasıl kullanılır? Deve dikeni tohumunun yararları nelerdir?

Alternatif tıpta karaciğerin dostu olarak geçen deve dikeni, güçlü kimyasal hususlar içerir. Vücuttaki hücreleri süratle güzelleşmesine ek sağladığı için cilde de inanılmaz yararları olduğu tespit edilmiştir. Deve dikeni tohumundan elde edilen yağ da bilhassa kulunç üzere ağrıları dindirir. Pekala deve dikeni tohumu nedir ve nasıl tüketilir? Deve dikeni tohumunun yararları nelerdir? Merak edilen soruların cevabı:

Deve dikeni , taşlık ve kurak meydanlarda yetişmeyi sevmesine karşın sıhhat açsından güçlü hususlar bakımından zengindir. Mahsusen içerdiği süt cilt marazlarının tedavisinde kullanılır. Hücre yenileme özelliği sayesinde cildin deforme olmasını önler. Avrupa ve Orta Asya devletlerinde bu özelliği sayesinde deve dikenine mübarek deve dikeni sütü derler. Bunun yanı sıra halk arasında eşek dikeni, kansa, boğa diken, meryem ana dikeni üzere isimlerle de isimlendirilir. Sap ve taç kısmından oluşan deve dikeninin açtığı çiçek umumiyetle erguvan rengindedir. Papatya ailesine aittir. Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar. Olduğu ortama lâtif koku verir. Yıllık bir bitki olan deve dikeni tohumları alternatif tıpta sıklıkla doğal ilaç olarak kullanılır. Tasarrufu Antik Yunan ve Mısır tarihine kadar uzanır. Afrika anavatanı olarak bilinse de Akdeniz ortamlarındaki memleketlerde sıklıkla rastlanır. Yüzyıllardır karaciğeri yenilemede ve temizlemede en tesirli olarak makbul. Ilmî adı Silybum marianum olan deve dikeninin yararı yalnız cilde ya da karaciğere değil sindirim sistemini düzenlediğinden kilo vermede ve metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olur.

DEVE DİKENİ NASIL KULLANILIR?

Aktarlarda kolay kolay elde edilebilen tohumları vardır. Tohumlardan yapılan çay sayesinde yararını sağlar. Hayli yararlı olan bu çay taze tüketilmelidir. Kaynayan bir buçuk su bardağı suya bir tatlı kaşığı deve dikeni atılır. 5 -10 dakika demlenmesi beklenir. Daha sonra aç karna yemeklerden evvel tüketilmeli. Günde bir defa tüketilmesi yerinde olacaktır. Dileyen demlenme esnasında taze bir yaprak nane de ekleyebilir. Deve dikeni yağı salatalara konulur. Hem lezzetini hem de yararını artırarak kilo vermek isteyenler için ülkü bir yağdır. Başkaca deve dikeni tohumu balla karıştırılınca bronşlar ve boğazı temizlemede tesirlidir.

DEVE DİKENİ TOHUMUNUN YARARLARI NELERDİR?

Bir ekspere danışarak yapılması tavsiye edilir. Deve dikeni yağlanmasını sık sık yaşayanlar için doğal ilaçtır. Çay ya da balla karıştırılarak tüketilebilir. Karaciğerin işlevselliğini artırarak vücuttaki toksinleri atar. 

Deve dikeni tohumundan çıkartılan yağ, cildin yüzey tabakasını yeniler. Güçlü bir ağrı kesici tesiri olduğundan bel, boyun, diz, dirsek vebilek üzere sahalara masa yapılarak sürülebilir.

– Hücreleri yenilemede tesirli olduğundan kandaki hür radikalleri temizler. Bu sayede kanser oluşumunu mahzurlar. Bağışıklığı güçlendirir. Vücudu virüs ve bakterilere karşı güçlendirerek direnci artırır. 

Deve dikeni tohumundan yapılan çay, kandaki istenilmeyen kolesterol seviyesini düşürerek kalp ve damar marazlarının oluşumunu ketler. Âlâ kolesterol seviyesini yükselterek münhasıran dama tıkanıklığına yarar sağlar.

Başkaca dengeleyerek şekerin yükselmesi ya da azalmasını maniler. Çayı kan içindeki seviyesini de sağlayarak had hücreleri düzenler. Ruhsal marazların da oluşumunu önler.

içindeki ziyade toksinleri attığından iltihap birikimini de handikaplar. Kemik ve kasların işlevselliğini artırır. Asit nispetini düşürerek böbrek ve safra kesesinde taş oluşumunu önler. 

Yorum Ekle