Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Dere otunun yararları nelerdir? 1 hafta boyunca dereotu tüketirseniz ne olur?

Dere otunun yararları nelerdir? 1 hafta boyunca dereotu tüketirseniz ne olur?

Yemeklerin yanında limon sıkıp salata olarak tüketilen dere otunun aslında insan sıhhatine birçok yararı vardır. Asya kökenli olan dere otu tıpkı devranda yoğurt ve sarımsakla tüketilerek zayıflamaya yardımcı olur. Güçlü kokuya sahip olan dere otu hakkında merak ettiklerinizi sizler için araştırdık. Evet Dere otunun yararları nelerdir? 1 hafta boyunca dereotu tüketirseniz ne olur? İşte soruların karşılığı:

Yemeklerde ve salatalarda kullanılan dere otunun hem yaprak hem de tohum halinde tüketebilirsiniz. Yüzyıllar boyunca bu ot bitkisel tedavide kullanılmıştır. Bilhassa eski Mısırlıların bu otu parfüm ve kozmetik eserlerin imalatında kullanıldığı biliniyor. Eski Yunan tarihinde ise savaşta yaralanan erlerin yaralarını uygunlaştırmak için kullanılırmış. Mütehassıslar bu yararlı otun yararlarını anlamak için bir hafta boyunca sistemli tüketilmesi gerektiğini öneriyor. Devletimizde umumiyetle dere otu kurutularak tüketilir. Maydanozgiller ailesine ilişkin olan dereotu Bir kültür bitkisidir. Bizatihi yetişen dere otu tadı ve kokusu sayesinde cacık ve et yemeklerinde sıklıkla kullanır. Kimi yörelerde yağı çıkartılarak kullanılan dere otu içerdiği uçucu yağlar sayesinde vücuttaki toksinleri temizler. Anavatanı Asya olan dere otunun iki çeşidi bulunmaktadır. Yabani ve bahçe olan dere otunun ayrımı uygun yapılmalı aksi halde yabani dere otu zehirlenmelere yol açar. Ege mutfağında yemeklere şirin koku versin diye taze taze üzerlerine atılır.

DERE OTUNUN YARARLARI NELERDİR? BİR HAFTA BOYUNCA DERE OTU TÜKETİRSENİZ NE OLUR?

Yapraklarının ucunda uçucu yağ içeren bu ot safra ve sindirimdeki likit orantısını artırır. Birebir devirde bağırsaklardaki peristaltik hususları de hareketlendirerek kabızlık üzere rahatsızlıkların riskini azaltır.

Flavonoidler ve B vitaminleri hudutlardaki hücreleri azaltarak vücudun sakinleşmesini sağlar. Bu özelliği sayesinde melatonin hormonun daha çokça salgılanmasını sağlar ve gece uykularını tertibe sokar. 

Dere otunun içerisindeki kalsiyum sütteki kalsiyum orantısından daha ziyadedir. Bu özelliği sayesinde kemik gelişimine 2 kat daha yararı olan bu otu mütehassıslar bilhassa gelişim çağındaki evlatların ve gebe hatunların tüketmesi gerektiğini önerir.

Yapılan araştırmalarda akarsulara yakın yetişen dereotunun antidepresan ve analjezik hususlar bakımından epey güçlü olduğu edilmiştir. Bu özelliği sayesinde dereotu depresyon üzere rahatsızlıklarda doğal ilaç olarak kullanılmıştır.

Dereotu birebir devirde kandaki insülin kıymetlerini de düzenlediğinden şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği besinlerden biridir.

Dereotunun bayanlara da epeyce yararı vardır. Mahsusen ay başında yaşadıkları sancılara âlâ gelen dereotu tıpkı hengamda bu ayn döngüsünü düzenler ve iltihaplı hücreleri de bu yolla atmalarında yardımcı olur.

Eski çağlarda dezenfekte ilacı olarak kullanılan bu ot vücuttaki tüm mikrobu bir hafta boyunca vücuttan idrar yolu ile atar. 

Ağız ve diş sıhhatini koruyarak, ağız kokusu ve diş iltihaplanmalarını da önler. Münhasıran nizamlı tüketildiğinde dişleri beyazlatır.

DERE OTU NASIL TÜKETİLİR?

Dere otunu isterseniz çiğ bir biçimde tüketebilirsiniz. Üzerine limon ve tuz döktüğünüz de  iltihap söktürücü tesiri oluşturur. Ya da kurutulmuş dere otu yapraklarını çay üzere demleyebilirsiniz. Günde bir barda bu çaydan içerseniz uykunuzu düzenlersiniz. Çorbalarınıza ve yemeklerinize hem lezzet hem de şifa olarak katabilir.

Yorum Ekle