Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Depresyon nedir? Kış depresyonuna nasıl yakalanılır? Depresyon belirtileri nelerdir?

Depresyon nedir? Kış depresyonuna nasıl yakalanılır? Depresyon belirtileri nelerdir?

Günümüzün en yaygın illetlerinden biri olan depresyon, mevsimden mevsime değişir. Bilhassa kış aylarında artan depresyon hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Hengamında tedavi edilmediğinde önemli sıkıntılara yol açan depresyon, hayat kalitesini düşüren ruhsal illetlerin başında gelir. Evet depresyon nedir? Kış depresyonuna nasıl yakalanılır? Depresyon belirtileri nelerdir? Tüm soruların cevabı haberin detayında…

Ömür kalitesini hayli olumsuz etkileyen depresyon önemli bir meselesidir. Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan ve gidişatı tedavi ile denetim altına alınamadığında öteki sıhhat meseleleri da beraberinde getirir. Depresyon düşünme, hareket etme velev günlük hayatta nasıl davranılması gerektiğini bile etkileyecek güçlü bir ruhsal hastalıktır. Depresyon duygusal çöküş sonrası ortaya çıkma mümkünlüğü yüksektir. Eksperler depresif halin kişinin günlük hayatında yaşadığı duygusal durumlardan asıllı yaşandığını söyler. Fakat sıhhatsiz beslenme, ağır iş temposu ve hareketsizlikte depresyonu tetikleyen ögeler arasında bölge alır. Hasta mütemadi olarak hem fizikî hem de ruhsal yorgunluk yaşar. Bununla bir arada hasta günlük yapması gereken muhtaçlıkları da aksatmaya başlar. Vaktinde müdahale edilmediğinde intiharla sonuçlanabilecek önemli bir duruma da gelebileceğinden bilirkişiler hastanın, belirtileri ortalama 10 gün içinde atlatmadığında profesyonel alması gerektiğini vurguluyor. 

KIŞ DEPRESYONUNA NASIL YAKALANILIR?

DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Hasta olmamasına karşın daima yorgun ve uykulu hissetme

– Beslenme de değişimler ya çokça yeme ya da az yeme

– Motor hareketlerinde yavaşlama

– Gün uzunluğu yalnız ve karanlık bir ortamda durma isteği

– Sese ve ışığa karşı hassas olma

– Hayattan bıkkınlık intihara sürükleme

– Kişinin kendine karşı hatalı hissetmesi üzere durumlar belirtiler arasında nokta alır. 

YÜZME DEPRESYON RİSKİNİ AZALTIYOR!

Bunların başında spor faaliyetleri geliyor. Nizamlı yapılan spor ve egzersizler beyindeki hormonların çalışmasını destekleyerek kişinin ruhsal bunalıma girme nispetini azaltır. Bilhassa yüzme aktivitesi bu durumu yüzde 80 azaltır. Ofis ortamında çalışanlarda daha sık görünmeye başlayan bu rahatsızlığı önlemek için dinlenme devirlerini uygun pahalandırmak gerektiğini vurgulayan bilirkişiler, bu saatler arasında bol bol duru hava alınmasını da belirtiyor. 

AKILLICA BESLENMENİN DEPRESYON ÜZERİNDEKİ TESIRI

Gayri değerli husus ise sahih beslenmedir. Ehil ölçüde potasyum, kalsiyum ve vitamin alınarak vücudun direncini artırmak gerekir. Alınan bu ek takviyeler kas, had ve bağışıklık sistemlerini güçlendirerek vücudu ileri yaşlara hazırlamış olur. Sıhhatsiz beslenme beraberinde birçok hastalık getirir. Depresyonu tetikleyen bu rahatsızlıkların başında şişkinlik ve baş ağrısı gelir. Bu üzere rahatsızlıkların riskini azaltmak için yağlı ve karbonhidratlı besinlerin yanı sıra trans ya içeren market eserlerinden de uzak durmakta yarar var.

Yorum Ekle