Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Depresyon > Koronavirüs ilişkisi! Depresyonlar arttı

Depresyon > Koronavirüs ilişkisi! Depresyonlar arttı

Günümüz sıkça rastlanan sıhhat meselelerinin başında gelen depresyon hakkında mütehassıslar yani uzmanlar enteresan açıklamalarda bulundu. Koronavirüs sürecine mahsus olarak depresyonun artığını belirten mütehassıslar (uzmanlar) bunun kalıcı hale gelmemesi konusunda da ihtarlarda bulundu. Ekseriyetle kışın artışı olan bu rahatsızlık koronavirüs nedeniyle ortaya çıkma durumu da değişti. Depresyon’un ne olduğuna, belirtilerine ve Depresyon > Koronavirüs  ilişkisine!

kalitesini nispeten olumsuz etkileyen depresyon önemli bir sıkıntısıdır. Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan ve gidişatı ile denetim altına alınamadığında diğer sıhhat meseleleri da beraberinde getirir. Depresyon düşünme, hareket etme velev günlük ömürde nasıl davranılması gerektiğini bile etkileyecek güçlü bir ruhsal hastalıktır. Depresyon duygusal çöküş sonrası ortaya çıkma mümkünlüğü yüksektir. Mütehassıslar depresif halin kişinin günlük hayatında yaşadığı duygusal durumlardan kaynaklı yaşandığını söyler. Lakin sıhhatsiz beslenme, ağır iş temposu ve hareketsizlikte depresyonu tetikleyen ögeler arasında mekan alır. Hasta daima olarak hem fizikî hem de ruhsal yorgunluk yaşar. Bununla bir arada hasta günlük yapması gereken muhtaçlıkları da aksatmaya başlar. Vaktinde müdahale edilmediğinde intiharla sonuçlanabilecek önemli bir duruma da gelebileceğinden eksperler hastanın, belirtileri ortalama 10 gün içinde atlatmadığında profesyonel destek alması gerektiğini vurguluyor.

KORONAVİRÜS DEPRESYONU ARTIRDI! 

KORONAVİRÜS DEPRESYONU ARTIRDI! 

Yaklaşık 3 aydır hayatı alt üst eden koronavirüs salgını tüm alışkanlıkları değiştirdi. Toplumsal arayı artıran ve kalabalık ortamlardan uzak durulması gereken bu süreç kimilerini hem biyolojik hem de ruhsal etkiledi. Tedirginliği artıran koronavirüs had sisteminin daha süratli deforme olmasına taban hazırladı. Bu da bireylerin psikolojisini bozdu. Yakalanma korkusu ile yaşamayı öğrenmeye çalışan birçok kimse de depresyon ortaya çıktı. Mütehassıslar ise bu mevzuda önemli ikazlarda bulundu. Erken müdahale edilmediğinde depresyonun kimseyi intihara kadar sürükleyebileceğini söyleyen bilirkişiler kesinlikle profesyonel bir destek alınması gerektiğini vurguluyor. Devletimizde sıradanlaşma süreciyle bir arada bu tedirginlikte artış yaşandı. Zira koronavirüs önlemlerinden sonra birden fazla şirketler konuttan çalışma sistemine geçti. Birçok kişi bu formda teminat altında hissederken normaleşmenin başlamasıyla yine ofis ortamına geçen çalışanların birden fazla da bu dehşet içinde. Bu da çalışanlarda depresyon riskini artırdı. Süreci sağlıklı atlatmanın yolu ise eksperlere nazaran sağlıklı besleme ve maske kullanarak önlemlere devam edilmesi gerektiğidir.

depresyon belirtileri

DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Hasta olmamasına karşın mütemadi yorgun ve uykulu hissetme

– Beslenme de değişimler ya çokça yeme ya da az yeme

– Motor hareketlerinde yavaşlama

– Gün uzunluğu yalnız ve karanlık bir ortamda durma isteği

– Sese ve ışığa karşı hassas olma

– Hayattan bıkkınlık intihara sürükleme

– Kişinin kendine karşı günahlı hissetmesi üzere durumlar belirtiler arasında mahal alır.

depresyon riski

YÜZME DEPRESYON RİSKİNİ AZALTIYOR!

Bunların başında spor faaliyetleri geliyor. Tertipli yapılan spor ve egzersizler beyindeki hormonların sağlıklı çalışmasını destekleyerek kişinin ruhsal bunalıma girme orantısını azaltır. Mahsusen yüzme aktivitesi bu durumu yüzde 80 azaltır. Ofis ortamında çalışanlarda daha sık görünmeye başlayan bu rahatsızlığı önlemek için dinlenme devirlerini uygun pahalandırmak gerektiğini vurgulayan eksperler, bu saatler arasında bol bol pak hava alınmasını da belirtiyor.

yüzerek depresyonu yok edin

SAHIH BESLENMENİN DEPRESYON ÜZERİNDEKİ TESIRI

Sair kıymetli bahis ise gerçek beslenmedir. Yerinde ölçüde potasyum, kalsiyum ve vitamin alınarak vücudun direncini artırmak gerekir. Alınan bu ek takviyeler kas, hudut ve bağışıklık sistemlerini güçlendirerek vücudu ileri yaşlara hazırlamış olur. Sıhhatsiz beslenme beraberinde birçok hastalık getirir. Depresyonu tetikleyen bu rahatsızlıkların başında şişkinlik ve baş ağrısı gelir. Bu üzere rahatsızlıkların riskini azaltmak için yağlı ve karbonhidratlı besinlerin yanı sıra trans ya içeren market eserlerinden de uzak durmakta yarar var.

KIŞ DEPRESYONUNA NASIL YAKALANILIR?

Yorum Ekle