Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Demirhindinin yararları nelerdir? Tertipli demirhindi şerbeti içerseniz ne olur?

Demirhindinin yararları nelerdir? Tertipli demirhindi şerbeti içerseniz ne olur?

Bitki olarak uzun yıllardır kullanılmasına karşın Osmanlı Mutfağında şerbeti yapıldıktan sonra tanının demirhindinin insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Adeta vücudu yenileyen bu mucize bitki hakkında merak edilenleri derledik. Mahsusen karaciğerin fonksiyonunu güçlendirerek toksinleri vücuttan atmasına yardımcı olur. Evet demirhindinin yararları nelerdir? Sistemli demirhindi şerbeti içerseniz ne olur?

Ana vatanı Afrika olan demirhindi 5000 yıl öne keşfedilmiş besin olarak tüketilmesinin yanı sıra bitkisel tedavilerde de kullanılmıştır. Bir gayri ismi hint hurması olarak geçen demirhindinin yaprakları hayvanlara yem olarak verilirken meyvesinden reçel de yapılır. Ekşimsi bir tadı olan demirhindi bitkisi yemeklere salatalara ve turşulara konulabilir. Birtakım yörelerde üzerine toz şeker atılıp tüketilir. Papatya, sinameki ile karıştırılarak doğal müshil ilacı da elde edilir. Ama çok güçlü bir müshil olduğundan bir mütehassısa başvurmadan tüketilmesi önerilmez. Devletimizde Osmanlı vaktinde keşfedilmiş. Şerbet oalrak sarayda yapılan bu bitkinin insan sıhhatine yararları keşfedildikten sonra doğal tıbbi tedavilerde de kullanılmıştır. Nizamlı tüketildiğinde karaciğeri temizleyerek 20 yaş gençleştirdiği tespit edilmiştir.  Güçlü bir anti-oksidan  ve anti-enflamatuar olmasının yanı sıra içerisinde E, B, C vitaminleri ve demir, fosfor, manganez ve diyet lifi barındırmaktadır. 

DEMİRHİNDİNİN YARARLARI NELERDİR? SISTEMLI DEMİRHİNDİ ŞERBETİ İÇERSENİZ NE OLUR?

Susuzluğu gidermesi en yaygın yararları arasındadır. Ayrıyeten vücuttaki likit orantısını dengeleyerek böbreklerde taş ya da kum oluşumu da köstekler. Bu yüzden bilirkişiler münhasıran Ramazan aylarında iftar ve sahur arasında en çokça 2 bardak demirhindi şerbeti içilmesini tavsiye eder. 

Birtakım besinlerden ötürü ortaya çıkan mide ekşimesine de güzel gelir. İçerdiği hususlar sayesinde mide asidini dengeleyerek önemli rahatsızlıkları önler. Ayrıyeten demirhindi şerbeti bağırsakları yumuşatarak kabızlık üzere önemli olan sindirim sorunun oluşumunu önler. Metabolizmayı hızlandırarak besinlerin kana çabuk karışmasını sağlarken toksinlerinde vücuttan atılmasını sağlar. 

Çevresel tesirlerden ötürü deforme olmuş hudut hücrelerindeki toksinleri azaltarak ruhsal marazlara yakalanma riskini azaltır. Konsantre gücünü artırarak yorgunluk üzere sıhhat meselelerinin yaşanmasını önler.

C vitamini kandaki makûs kolesterolü düşürerek damarlardaki kanın akışını kolaylaştırır. Demirhindi meyvesinde yüksek orantıda bulunan bu vitamin damarlardaki kanın akışını kolaylaştırarak kalp rahatsızlıklarına yakalanma nispetini düşürür. Tıpkı hengamda bu duruma ortaya çıkabilecek yüksek tansiyonu da önlemiş olur.

Anti-mikrobiyal özelliği sayesinde de vücuttaki zararlı parazitleri azaltır. Bağışıklığı güçlendirerek vücudu kanserli hücrelere karşı korur. Birebir devranda bağırsaklardaki kurtları ortadan kaldırır.

Demirhindiden yapılan içecek karaciğeri tüm toksinler temizler. 20 yaş karaciğeri gençleştirir. 50 gram demir hindiyi yarım litre suyun içinde kaynatınız. Daha sonra suyu süzünüz ve sabah akşam bir bardak tüketebilirsiniz.

Yorum Ekle