Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Demirhindinin yararları nelerdir? Sistemli demirhindi şerbeti içerseniz…

Demirhindinin yararları nelerdir? Sistemli demirhindi şerbeti içerseniz…

Bitki olarak uzun yıllardır kullanılmasına karşın Osmanlı Mutfağında şerbeti yapıldıktan sonra tanının demirhindinin insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor muydunuz? Adeta vücudu yenileyen bu mucize bitki hakkında merak edilenleri derledik. Evet demirhindinin yararları nelerdir? Tertipli tüketilen demirhindi şerbetine dair her şey haberimizin detayında…

Ana vatanı Afrika olan demirhindi 5000 yıl öne keşfedilmiş besin olarak tüketilmesinin yanı sıra bitkisel tedavilerde de kullanılmıştır. Bir vesair ismi hint hurması olarak geçen demirhindinin yaprakları hayvanlara yem olarak verilirken meyvesinden reçel de yapılır. Ekşimsi bir tadı olan demirhindi bitkisi yemeklere salatalara ve turşulara konulabilir. Birtakım yörelerde üzerine toz şeker atılıp tüketilir. Papatya, sinameki ile karıştırılarak doğal müshil ilacı da elde edilir. Fakat çok güçlü bir müshil olduğundan bir ekspere başvurmadan tüketilmesi önerilmez. Devletimizde Osmanlı devrinde keşfedilmiş. Şerbet oalrak sarayda yapılan bu bitkinin insan sıhhatine yararları keşfedildikten sonra doğal tıbbi tedavilerde de kullanılmıştır. Sistemli tüketildiğinde karaciğeri temizleyerek 20 yaş gençleştirdiği tespit edilmiştir.  Güçlü bir anti-oksidan  ve anti-enflamatuar olmasının yanı sıra içerisinde E, B, C vitaminleri ve demir, fosfor, manganez ve diyet lifi barındırmaktadır. 

DEMİRHİNDİNİN YARARLARI NELERDİR? SISTEMLI DEMİRHİNDİ ŞERBETİ İÇERSENİZ…

Susuzluğu gidermesi en yaygın yararları arasındadır. Başkaca vücuttaki likit orantısını dengeleyerek böbreklerde taş ya da kum oluşumu da maniler. Bu yüzden eksperler bilhassa Ramazan aylarında iftar ve sahur arasında en ziyade 2 bardak demirhindi şerbeti içilmesini tavsiye eder. 

Kimi besinlerden ötürü ortaya çıkan mide ekşimesine de uygun gelir. İçerdiği antioksidan unsurlar sayesinde mide asidini dengeleyerek önemli rahatsızlıkları önler. Başkaca demirhindi şerbeti bağırsakları yumuşatarak kabızlık üzere önemli olan sindirim sorunun oluşumunu önler. Metabolizmayı hızlandırarak besinlerin kana çabuk karışmasını sağlarken toksinlerinde vücuttan atılmasını sağlar. 

Çevresel tesirlerden ötürü deforme olmuş had hücrelerindeki toksinleri azaltarak ruhsal marazlara yakalanma riskini azaltır. Konsantre gücünü artırarak yorgunluk üzere sıhhat meselelerinin yaşanmasını önler.

C vitamini kandaki istenilmeyen kolesterolü düşürerek damarlardaki kanın akışını kolaylaştırır. Demirhindi meyvesinde yüksek nispette bulunan bu vitamin damarlardaki kanın akışını kolaylaştırarak kalp rahatsızlıklarına yakalanma nispetini düşürür. Tıpkı devirde bu duruma bağlı ortaya çıkabilecek yüksek tansiyonu da önlemiş olur.

Anti-mikrobiyal özelliği sayesinde de vücuttaki zararlı parazitleri azaltır. Bağışıklığı güçlendirerek vücudu kanserli hücrelere karşı korur. Birebir devranda bağırsaklardaki kurtları ortadan kaldırır.

Demirhindiden yapılan içecek karaciğeri tüm toksinler temizler. 20 yaş karaciğeri gençleştirir. 50 gram demir hindiyi yarım litre suyun içinde kaynatınız. Daha sonra suyu süzünüz ve sabah akşam bir bardak tüketebilirsiniz.

Yorum Ekle