Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Deepfake Tehdidine Karşı Yerli Tahlil

Deepfake Tehdidine Karşı Yerli Tahlil

Asis Elektronik ile birleşen siber güvenlik sahasında online çözümler sunan Türkiye merkezli memleketler arası siber güvenlik sağlayıcısı Zemana, yapay zeka teknolojileriyle manipüle edilen geçersiz içerikler ile ünlü yıldızlar ve siyasetçilerden başlayıp, kısa sürede “gerçeklik algısını kör ederek” herkesi gaye alacak deepfake tehdidini online olarak tespit edebilen Deepware Scanner’ı, geliştirdi.

Güvenlik yazılımlarıyla yerkürenin dört bir yanında hizmet veren Zemana‘nın yerli ve ulusal imkanlarla geliştirdiği Deepware Scanner, yerkürenin çevrimiçi birinci deepfake dedektörü olma özelliğini taşıyor. İnsan imaj ve seslerine yapılan müdahaleyle üretilen geçersiz içerikleri yakalayarak tespit eden Deepware Scanner, siber güvenliğin son devirlerde karşı zıdda olduğu en yeni ve en tehlikeli tehditlerden “deepfake”e karşı alanında öncü bir tahlil sunuyor.

Yapay zeka teknolojilerinin istenilmeyen gayelerle kullanılması, tarih boyunca ortaya çıkan en tehlikeli siber hücumlardan biriyle karşı zıdda getiriyor. Makinelerin derin öğrenme yeteneğine dayalı algoritmalar sayesinde, inandırıcılığı giderek geliştirilen deepfake, politik skandallar, toplumsal provokasyon, dolandırıcılık, iftira ve gayri her türlü istenilmeyen niyetli manipülasyon içeren siber hücumlara imkan veriyor. Seçim sonuçlarını, memleketlerin kaderlerini, kimselerin hayatlarını direkt etkileyen “deepfake” yollarıyla manipüle edilen dijital içerikler, görüntülerin gerçek sanılması, özetle sanalın gerçekle karıştırılması önemli tehditler yaratıyor. Zemana, yeni çözümü Deepware Scanner ile yapay zekanın bed emellerle kullanılmasının önüne geçiyor.

“Deepware Scanner ile dünya pazarını hedefliyoruz

Devletlerin ve toplulukların güvenliği ismine kritik bir tahlil geliştirdiklerini vurgulayan Teknolojiden Sorumlu Idare Heyeti Üyesi Yağızhan Atmaca, “Bugüne kadar ortaya çıkan deepfake örneklerinde, kişilerin jest ve mimiklerini birebir taklit eden yüz takası, vücut sentezi, ses takası üzere birçok farklı sistem kullanılıyor. Deepfake tahlikesine karşı tesirli bir tahlil sunmak üzere geliştirdiğimiz Deepware Scanner, çok katmanlı mekanizmasıyla manipüle edilmiş görüntüleri anında yakalamak üzere programlanan bir yazılım olma özelliği taşıyor. Siber güvenlik adına önemli bir hizmet sağlayan Deepware Scanner ile dünya pazarını hedefliyoruz. Tehlike büyük ve hepimizi derinden sarsacak nitelikte. Geliştirdiğimiz bu yeni teknoloji, manipüle edilmiş tehlikeyi süratle tespit edecek” dedi.

Düzmece görüntüler anında tespit edilecek!

İnternette paylaşılan içeriklerde yapılan sahtecilik fark edilene kadar geçen vade, ortaya çıkacak zararın boyutunu direkt etkiliyor. Toplumsal ya da kişisel bir hasar oluşmadan zararlı içeriği tespit etmeyi sağlayan Deepware Scannerbir platforma entegre edildiğinde izlenen ya da dinlenen içeriğin uydurma olup olmadığı konusunda derhal ikazda bulunuyor.

Deepware Scanner, çevre medya ağları, medya kuruluşları, devlet kurumlarına yönelik geliştirilmiş versiyonlarıyla, gerçeğinden ayırt edilebilmesi giderek zorlaşan geçersiz ses ve medyaların, süratle yayılıp bir kaosa yol açmadan tespit edilmesini sağlıyor. Hükümetlere, çevre medya platformlarına, anlık iletileşme aplikasyonları ile haber ve medya platformlarına, dijital içeriklerdeki sahteciliği, daha zarar oluşmadan tespit etme imkanı sunuyor ve oluşabilecek hasarların önüne geçilmesini hedefliyor. Herhangi bir platforma entegre olabilen “Deepware Scanner” art planda güçlü bir halde çalışıyor ve o platformda izlenen ve ya dinlenen belgenin taramasını gerçekleştirebiliyor. Kullanıcılar, kuşkulu buldukları medya dosyalarını   web sitesinde taratabilirler.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle