Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Dansınız da Parmak İziniz Kadar Eşsiz!

Dansınız da Parmak İziniz Kadar Eşsiz!

Hareket Yakalama Teknolojisi Dansı Öğrenecek

Finlandiya’nın Jyväskylä Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya nazaran, hareket yakalama teknolojisi ve makine tahsili, kişilerin müzik ile nasıl dans ettiklerini öğrenmede kullanılabilir.

Dans Hareketleriniz Parmak İziniz Kadar Eşsiz

Görünene nazaran dans hareketleri neredeyse parmak iziniz kadar eşsiz ve şaşırtıcı bir doğruluk ile kimlik tespiti için kullanılabiliyor. Dahası, ekibin söylediğine nazaran, dansınız kullanılarak kişilik özellikleriniz anlaşılabilir ve içinde bulunduğunuz ruh hali hakkında malumat alınabilir. Öteki bir deyiş ile, kalabalık bir ortamda bile olsa dans etme formunuz sayesinde kim ve nasıl biri olduğunuz makineler ile kolay bir formda bulunabilir.

Eşsiz Hareket İzi

Araştırmanın ortak muharriri ve done analisti Pasi Saari‘nin bir açıklamada söylediğine nazaran dans hareketlerinin neredeyse parmak izi kadar ferdî olmasının sebeplerinden biri, her kişinin hangi müzik olursa olsun birebir kalan eşsiz bir hareket izine sahip olması.

Gönüllüler Dans Etti, Teknoloji İzledi

Journal of New Music Research tarafından bildirildiği üzere yekun 73 gönüllüye sekiz Garp müzik usulü – Blues, Country, Dance/Electronica, Jazz, Metal, Pop, Reggae ve Rap – dinletildi ve doğal hissettikleri halde dans etmeleri istendi. Hareket teknolojisi vücut üzerindeki düzinelerce noktayı takip ederek hangi yanda ve süratte hareket ettiklerini kaydetti.

Makinalar Müzik Cinsini Ayrıştıramadı

Araştırmanın ardındaki asıl fikir, dans edenlerin hareketlerini tahlil ederek bilgisayarların hangi müzik tipinin çaldığını bulmayı başarıp başaramayacaklarını görmekti fakat bilgisayarlar bu mevzuda epeyce başarısız oldular. “En kolay” kestirim Metal müzik tipiydi ve %53 nispeti ile akıllıca iddia edilebildi gelgelelim Pop müzik %10’un altında sahih kestirime sahipti.

Dans Cinsini Değil Lakin Dans Edeni Varsayım Edebiliyorlar

Ama bilgisayarlar, hangi iştirakçilerin dans ettiklerini belirlemede çok daha başarılı oldular. Bilgisayar akıllıca müzik tipini yaklaşık %30 nispeti ile iddia ederken, dans etmekte olan 73 kimseyi %94 nispeti ile akıllıca kestirim etti. Hangi müzik tipi çalarsa çalsın, bilgisayar dans eden kimseyi belirleyebiliyordu.

Kişilerin Yürüme Formları

2017 yılında yayımlanan misal bir araştırma, kişilerin yürüme formlarının de kişilikleri ve ruh halleri hakkında malumat edinmek için kullanılabileceğini belirtmekteydi.

Neyse ki araştırmacılar, bu araştırma yerinin en azından şimdilik topluluk kontrolü üzere berbata kullanılabilecek emeller için kullanılmayacağından epey eminler. Araştırmacılar, bunun yanına hareketlerimizin kişiliklerimiz ve kültürümüz hakkında neler söylediğini incelemeyi planlıyor.

Yorum Ekle