Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Damak yarası neden olur? Damak yarası belirtileri nelerdir? Damak yarasına ne âlâ gelir?

Damak yarası neden olur? Damak yarası belirtileri nelerdir? Damak yarasına ne âlâ gelir?

Ağız kısmının üst boşluğunda ve ağrıyla ortaya çıkan damak yarası, kişinin hayat kalitesini olumsuz tesirler. Önüne geçilen bir rahatsızlık olmasına karşın yaşandığı vade boyunca yeme ve içme üzere işlevselliği ağrılı bir hale getirir. Pekala damak yarası neden olur? Damak yarası belirtileri nelerdir? Damak yarasına ne uygun gelir? Sizler için tüm bu soruların cevaplarını haberi detayına ekledik.

Tam olarak nedeni bilinmese de kimi marazlar sonucu ortaya çıkan damak şişliği ya da yarası olarak isimlendirilir.Önemli bir hastalık olmamasına karşın ömür kalitesini düşüren ve ağızda ağrılara neden olan damak yarası umumiyetle ateşli illetler sonrası ortaya çıkar.  Damak yarasını derhal acilen herkes hayatından bir ya da iki defa yaşamıştır. Süreksiz olan bir rahatsızlık olmasına karşın kimi beşerler bu durumu sık sık yaşar. Bilirkişiler bu üzere durumlarda kesinlikle bir doktora başvurulmasını tavsiye eder. Kana yerleşen enfeksiyonlar bu kesimlerde şişli ve iltihaplı küçük kistlere ya da yaralara neden olur. Beyaz lekelere ortası delinmiş üzere duran bu yaralar ağız hareketlerinin yavaşlamasına sebebiyet verir. Sıcak ve baharatlı yiyecekler bu yaraları olumsuz tesirler. Ağız içi yara ve diş eti enfeksiyonuyla benzeri durumlarla ortaya çıkar. Bu yaralara devrinde müdahale etmekte yarar var. Zira ağız içi sıhhati riske atar. 

DAMAK YARASININ NEDENLERİ

– Vücuttaki yüksek enfeksiyon yumuşak dokularda toplanır. Muayyen mekanlarda kist oluşur. 

Yumuşak bir dokusu olan damak tahribata uğraması yüksektir. 

Sıcak tüketilen besinlerde ötürü yüzeyin deforme olması yenilemeye çalışan hücrelerin bu süreçte yaraya sebebiyet vermesi

Ağız içinde her hangi farklı bir noktada çıkan yaranın taşıyıcı özelliği varsa damağa da sıçrayabilir. 

Diş etindeki enfeksiyonlar ya da iltihaplanmalar

Şiddetli gerilimde damak yarasına yol açabilir. 

Bunun dışında içerdikleri hususlar kimi besinlerin ağız içi yaralanmalarına neden olabilir. Domates, çikolata, peynir, incir ve patlıcan bu besinlerin başında taraf alır. 

DAMAK YARASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ağız içi şiddetli sancı

Damakta şişlik 

Yüksek ateşlenme

Soğuk ve sıcak içeceklere karşı damağın ağrıması

Damağı rahat açamamak üzere belirtiler damak yarasına işarettir.

DAMAK YARASINA NE ÂLÂ GELİR?

ALOE VERA

Aloe vera içerdiği güçlü antioksidan sayesinde enfeksiyonlu virüsleri kısa müddette yok eder. Aloe vera bitkisinin içindeki jeli çıkartarak bir ılık suyun içerisine ekleyiniz. Bu karışımı her gün gargara tekniği olarak kullanınız. 

SUMAK SUYU

Sumak içerdiği çözücü hususlar sayesinde aft ve damak yaralarına nispeten yeterli gelir. Ilık bir suyun içerisine bir yemek kaşığı toz sumak ekleyiniz bu karışımla da her gün gargara yapabilirsiniz.

LİMON SUYU

ve limonlu su da bu yaralara uygun gelen doğal usullerden biridir. Ya da yarım çay bardağı limon ve yarım çay bardağı sirkeyi de karıştırarak elde ettiğiniz karışımla gargara yapabilirsiniz.

Yorum Ekle