Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.

Cüzzam marazı nedir? Cüzzam marazının belirtileri nelerdir? Bulaşıcı mıdır?

Lepra ismindeki virüsün neden olduğu cüzzam marazının ne olduğunu biliyor musunuz? Had sistemin, bağışıklığa ve cilde kadar birçok meydanda hasara neden olan cüzzam illeti merak edilenleri sizler için araştırdık. Uzuv kaybına neden olan cüzzam epeyce tehlikeli bir hastalıktır. Pekala cüzzam marazı nedir? Cüzzam illetinin belirtileri nelerdir? Bulaşıcı mıdır? bu soruların cevapları haberin detayında.

1873 yılında Norveçli bilim kişisi Gerhard Armauer Hansen, tarafından cüzzam marazının nedeni bulunmuştur. Verem illete neden olan virüsün bir çeşidi olan lepranın had hücrelerine, bağışıklığa ve cilt hücrelerine yerleşmesiyle ortaya çıkar. İnsan vücudunun tabiatında bulunan bu virüsün aslında deforme olmasıyla önemli hasara neden olabilecek duruma gelir. Mikroskopik ortamda incelenen virüse insan dışında bir canlıda rastlanmamıştır. Eski çağlarda miskin illeti olarak kabul edilen rahatsızlık bulaşıcıdır. Halk arasında cüzzamlı kimseler dışlanmışlardır. Nedeni ise bulaşıcı olmasıdır. Lakin beşerden beşere şimdi hangi nedenlerle bulaştığı tespit edilmemiştir. Yapılan araştırmalarda cüzzamlı bir valideden bebeğe sütten geçtiği görülmüştür. Virüsün kuluç devri 70 gündür. Eski yıllara orantıyla tespit edilip tedavi edilmesi günümüzde çok kolaydır. Her illette olduğu üzere bu illette da erken teşhis değerlidir. Marazın ileri boyutu irtihaldir. Ama aşaması bile kişinin ömür kalitesini düşürür. Uzuv kaybına neden olur. Kemik ve kasların yanı sıra beyinsel illetlere davetiye çıkarır.

KAÇ ÇEŞİT CÜZZAM MARAZI VARDIR?

LEPRAMATÜZ TİP CÜZZAM

En şiddetli tipidir. Çok ziyade sayıda virüs aktiflik gösterir. Burun, damak, göz kapakları, ses telleri, parmaklarda önemli hasarlar yaratır. Ayrıyeten karaciğerin iflasına neden olur. Tedavisi en çetin olan hastalıktır. 

TÜBERKÜLOİT TİP CÜZZAM

Bu tipi had sistemini çökertir. Yüz felcine neden olur. Pençeli el görünümüne neden olur. Kasları etkesizleştirerek motor hareketlerini kısıtlar. Hadler büsbütün çalışmadığından kişinin ağrı eşiği de ortadan kalkar. Yani his hissetmez. 

BORDERLİNE TİP CÜZZAM

Birinci iki cüzzam çeşidinin ortasıdır. Belirtiler hangi cepheye giderse ona nazaran şekilleniyor.

İNDETERMİNE TİP CÜZZAM

Ciltte leke olarak ortaya çıkar. His bozukluğunun yanı sıra ruhsal bozukluğu da beraberinde getirir.

CÜZZAM ILLETININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Had hücrelerini tahrip eder.

– Burnun yapısını içe çökertir.

– İnce dokularda yaralar oluşur.

– Kas güçsüzlüğü kol ve bacaklarda his kaybı meydana gelir. 

– Vücudun çeşitli konumlarında eksiklik oluşur. 

– Cilt renginde ton farklılığı yaşanır.

– Böbrek yetmezliği

– Beyinsel hasarlar (unutkanlık)

– El parmaklarında çökme üzere belirtilerle kendini gösterir. 

CÜZZAMIN TEDAVİSİ VARDIR?

Semptomlar hastada kendini çabucak göstermez. Yapılan araştırmalarda kimi hastalarda 20 yıl sonra görülmeye başlayabildiği ortaya çıkarıldı. Yerküre Sıhhat Örgütü’nün açıkladığı donelere nazaran cüzzamdan son yirmi yılda 16 milyon insan tedavi edilmiştir. Tedavi illetin çeşidine nazaran değişir. Ekseriyetle hastalara antibiyotik ve anti-inflamatuar ilaç verilir. Tedaviler iki yıla aşkın bir mühlet devam eder. Hastalar tedavi sonrası bile ilaç kullanmak zorunda. Ama çöken hudut sistemi geri tedavisi olmadığından uygulanan rastgele bir tedavi yoktur. 

Yorum Ekle