Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Coronavirüsündan sonra Lassa ateşi! Lassa ateşi nedir? Lassa ateşinin belirtileri nelerdir?

Coronavirüsündan sonra Lassa ateşi! Lassa ateşi nedir? Lassa ateşinin belirtileri nelerdir?

Yaklaşık bir aydır tüm yerküre coronavirüslerinden dolayı diken üzerindedir. Ama mütehassıslar hala bu virüslere kesin bir tahlil bulamadı. Coronavirüsü, Sars ve Mers virüslerinden sonra Lassa ateşi çıktı. Lassa ateşi Garp Afrika kökenli bir virüstür. Akut viral illete neden olur. Çıktığı yerden ismini aldı. Evet Lassa ateşi nedir? Lassa ateşinin belirtileri nelerdir? Tüm soruların karşılığı haberin detayında…

Nijerya’nın Lissa kesiminde ortaya çıkan bu ölümcül virüs ismini de buradan aldı. Hayvanlardan kişilere kişilerden kişilere geçen Lassa virüsü Arenaviridae ailesinden RNA virüsüdür. Bilhassa sıçanlarda bulunan virüs idrarlarından çıkar. Bu sıçanlar Garp ve Şark Afrika’da çokça bulunur. Meskenlere basitçe girip yerleşen sıçanlar virüslerini azıklara bilhassa de sulara karıştırır. Kişilere bu yolla makbul. Gelgelelim beşerden kişiye teneffüs yoluyla yayılabilir. Mastomys sıçanlarının dışkı ve idrarlarının bulaştığı yanlara temas eden kişilere bulaşır. Bu kemirgenlerin yaşadıkları ortamlarda yağmur yağması ya da rüzgar çıkmasıyla virüsler havaya karışır. Afrika hijyen açısından eksik bir kıta olduğundan virüs süratle yayıldı. Birçok kişinin irtihaline neden oldu. Ehil paklık sağlanmadığından çıktığı periyotta en çok hastanelerde yayılma oldu. Virüs yavaş yavaş bağışıklığı ve teneffüs yollarını ele geçirir. Lakin kişi bu süreçte nezle ya da grip olduğunu düşünür. Yaklaşık bir hafta sonra şiddetli titreme ve ateşlenme ile teneffüse yerleşen virüs önemli semptomlara neden olur. Lassa ateşindeki en yaygın semptom ise sağırlıktır. Vücut basıncı dış hava basıncını kaldıramadığından kulaklardaki duyma hasar görür. 

LASSA ATEŞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Birinci hafifi belirtilerle kendini gösterir. Bu yüzden tanı derhal konulmaz. Baş ağrısı, vücut yorgunluğu ve hafif ateşlenme ile başlar. Lakin virüs ilerledikçe semptomlar hem form değiştirir hem de şiddeti artar. Diş etleri, gözler ve burunda kanamaların yaşanması, sık sık artan kusma ve yüz yerinde ödemin çoğalması, şoka girme üzere şiddetli semptomlarla kendini gösterir. Bu semptomlar ilerledikçe organ yetmezliğine yol açar. B da vefatla sonuçlanır. Lakin lassa ateşi gayrı virüslerle tıpkı belirtiler gösterir. Onu başkalarından ayıran tek nokta ise sağır belirtisidir. Vücut basıncı sağırlara neden olur.

LASSA ATEŞİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Mastomys cinsi sıçanlar tüm kıta da yaygın görülür. Bu yüzden virüs tüm süratle yayılır. Birinci belirti Garp Afrika’da görüldü. Birçok kişinin ise vefatına neden oldu. Virüs birinci ortaya çıktığı andan itibaren çeşitli araştırmalar yapılsa da kesin bir tedavisi bulunmadı. Bunun için devreye giren Yerküre Sıhhat Örgütü illete yaygın olan viürs hakkında kesin bir sonuca ulaşamadı. Bu yüzden marazın tedavisi yoktur. Fakat birtakım yapılan araştırmalarda bağışıklık sistemi güçlü olan bireylerde virüsle savaşın daha düzgün olduğu gözlenmiştir. Eksperler bu virüslere en sağlıklı yolların doğal besinlerin bilhassa soğan ve sarımsak üzere güçlü antibiyotiklerin olduğunu vurguluyor. 

Yorum Ekle