Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Coronavirüsü (Korona) nasıl bulaşır? Coronavirüsünün belirtileri nelerdir? Virüs ölümcül mü?

Coronavirüsü (Korona) nasıl bulaşır? Coronavirüsünün belirtileri nelerdir? Virüs ölümcül mü?

Tüm yerküreyi tehdit eden hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Çin’de ortaya çıktı ve şimdi tam olarak tedavisi tespit edilmedi. Bilirkişilere nazaran bu yeni bir corovirüsü olabilir. Bunun üzerine alarma geçen yerküre devletleri virüsün olduğunu tespit etti. Evet (Korona) nasıl bulaşır? Coronavirüsünün belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır? ölümcül mü?

2003 yılında ortaya çıkan ve birçok kişinin aniden vefatına açan Sars virüsü kuşkusu milletlerarası uçuşları etkiledi. Uçakları karantinaya alan bilirkişiler ölümlere neden olan virüsün Sars olmadığı daha tehlikeli sair bir virüs olduğunu tespit etti. Çin’de başlayıp ABD’ye sıçrayan virüs tıpkı Sars ve zatürre üzere belirtilerle ilerleyen Korona (Corona) isimli virüs, Aralık ayından bu yana yaygınlaşmaktadır. Ortaya çıkan Korona virüsü tüm yerküre devletlerini hareketlendirdi. Mevte açan Coronavirüsü akciğeri iflas ettiriyor. Yerküre Sıhhat Örgütünü harekete geçiren virüs hakkında detaylı çalışmalar başladı. Virüs hakkında yıllar evvelki çalışmalar tekrar gün yüzüne çıkarıldı. 1960 yıllarında birinci sefer tespit edilen Korona virüsü burun boşluklarından akciğere iniyor. Buradaki tüm hücrelerde önemli deformasyona yol açıyor. Lakin birinci şiddetli başlamayan  hafif burun tıkanıklığı ve öksürme belirtileri gösterdiğinden kişi korona virüsüne yakalandığının  farkına varmıyor. Bu da virüsün süratle vücutta ilerlemesini sağlayan sürece yol açıyor. Sars virüsü üzere teneffüs yolu enfeksiyonuna taban hazırlarken yavaş yavaş akciğerin fonksiyonlarının yitiriyor. Bu virüsler hayvanlardan kişilere nasıl geçtiği şimdi bilinmezse de kişilerde ölümlere yol açtığı görüldü. Şimdi yeni yaygınlaşmasına karşın ölümlere neden olan coronavirüsünün kesin bir tedavisi yoktur. Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilirkişisi Prof. Dr. Bahadır Ceylan korona virüsüne dair merak edilenleri cevapladı:

 CORONAVİRÜSÜ TÜRKİYE’DE VAR MI?

CORONAVİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Hava ve temas yoluyla kişiden kişiye makbul. Bilhassa toplu yerlerde süratle yayılır. Fakat hayvandan beşere nasıl bulaştığı şimdi görünür değil. Coronavirüsü hava ile temas ettikten bir saat sonraya kadarda yaşayabildiğinden ortaya çıktığı ortamlardan uzak durmak gerekir. Bu yüzden Çin havalimanında karantina ortamında önemli bir dezenfekte yapıldı. Fakat mütehassıslar gerekmedikçe uçuşların iptal olmasının daha yararlı olacağı cihetinde açıklamalarda bulundu. vücudunda sinüs yollarına yerleşerek devam ediyor. Sars virüsüyle örtüşmesine karşın birinci günlerde ateşlenmeye neden olmuyor. Vücudun korona virüsü fark ettiği andan itibaren ateşlenme görülür. 

CORONAVİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Alışılagelmiş grip üzere başlıyor. Ama 3 gün sonrasında şiddetli öksürük göğüs ağrısıyla devam eder. Kuluçka periyodunu tamamladığından vücudun direncini süratle düşürür. Gün geçtikçe ateşlenme,terleme, ağız kuruluğu, balgamlı öksürük, sinüs yollarında tıkanıklık, nefes almakta zorlanma üzere yaşanır. gün gün şiddetini artırır. Bağışıklık sistemi antikor üretmesine karşın bu büsbütün vücudun fonksiyonlarını olumsuz tesirler. Çok ateşlenmeye maruz kalan kemiklerde ağrılarda görülür. Kimi mütehassıslar Sars kadar önemli bir virüs olmadığını lakin derhal tespit edilmediğinde mevte yol açacağını vurguluyor.

CORONAVİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Virüsün tesirleri hastanın bağışıklık sistemine nazaran değişir. Mütehassıslar kimi şahıslarda şiddetli belirti yaşanmadan hafif atlatılır. Bunun içinde ilaç tedavisi sağlandığını belirtiyor. Lakin bağışıklığı zayıf olan münhasıran C ve D vitamini eksikliği olan şahıslarda şiddetli ilerler. Bunun için tedavinin başlangıcında likit desteği sağlanır. Zira korona virüsü süratle vücutta likit kaybına yol açar. Ateş düşürülür. Birebir devranda ağrılar içinde yüksek dozda ağrı kesiciler verilir. Bilirkişiler istirahatın hayli kıymetli olduğunu söylüyor. Başkaca virüsün yaygın olduğu meydanlardan uzak durmanın daha sağlıklı olduğu belirtiliyor. 


Yorum Ekle