Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Coronavirsü (Korona) nasıl bulaşır? Coronavirüsünün belirtileri nelerdir? Virüs ölümcül mü?

Coronavirsü (Korona) nasıl bulaşır? Coronavirüsünün belirtileri nelerdir? Virüs ölümcül mü?

Tüm yerküreyi tehdit eden hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Çin’de ortaya çıktı ve şimdi tam olarak tedavisi tespit edilmedi. Eksperlere nazaran bu yeni bir corovirüsü olabilir. Bunun üzerine alarma geçen yerküre devletleri virüsün olduğunu tespit etti. Pekala Coronavirsü (Korona) nasıl bulaşır? Coronavirüsünün belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır? ölümcül mü?

2003 yılında ortaya çıkan ve birçok kişinin aniden vefatına açan Sars virüsü kuşkusu milletlerarası uçuşları etkiledi. Uçakları karantinaya alan bilirkişiler ölümlere neden olan virüsün Sars olmadığı daha tehlikeli öbür bir virüs olduğunu tespit etti. Çin’de başlayıp ABD’ye sıçrayan virüs tıpkı Sars ve zatürre üzere belirtilerle ilerleyen Korona (Corona) isimli virüs, Aralık ayından bu yana yaygınlaşmaktadır. Ortaya çıkan Korona virüsü tüm yerküre devletlerini hareketlendirdi. Vefata açan Coronavirüsü akciğeri iflas ettiriyor. Yerküre Sıhhat Örgütünü harekete geçiren virüs hakkında detaylı çalışmalar başladı. Virüs hakkında yıllar evvelki çalışmalar yine gün yüzüne çıkarıldı. 1960 yıllarında birinci kere tespit edilen Korona virüsü burun boşluklarından akciğere iniyor. Buradaki tüm hücrelerde önemli deformasyona yol açıyor. Lakin birinci şiddetli başlamayan  hafif burun tıkanıklığı ve öksürme belirtileri gösterdiğinden kişi korona virüsüne yakalandığının  farkına varmıyor. Bu da virüsün süratle vücutta ilerlemesini sağlayan sürece yol açıyor. Sars virüsü üzere teneffüs yolu enfeksiyonuna taban hazırlarken yavaş yavaş akciğerin fonksiyonlarının yitiriyor. Bu virüsler hayvanlardan kişilere nasıl geçtiği şimdi bilinmezse de kişilerde ölümlere yol açtığı görüldü. Şimdi yeni yaygınlaşmasına karşın ölümlere neden olan coronavirüsünün kesin bir tedavisi yoktur. Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Mütehassısı Prof. Dr. Bahadır Ceylan korona virüsüne dair merak edilenleri cevapladı:

 CORONAVİRÜSÜ TÜRKİYE’DE VAR MI?

CORONAVİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Hava ve temas yoluyla beşerden beşere makbul. Mahsusen toplu ortamlarda süratle yayılır. Fakat hayvandan beşere nasıl bulaştığı şimdi belirli değil. Coronavirüsü hava ile temas ettikten bir saat sonraya kadarda yaşayabildiğinden ortaya çıktığı ortamlardan uzak durmak gerekir. Bu yüzden Çin havalimanında karantina nahiyesinde önemli bir dezenfekte yapıldı. Ama eksperler gerekmedikçe uçuşların iptal olmasının daha yararlı olacağı tarafında açıklamalarda bulundu. vücudunda sinüs yollarına yerleşerek devam ediyor. Sars virüsüyle örtüşmesine karşın birinci günlerde ateşlenmeye neden olmuyor. Vücudun korona virüsü fark ettiği andan itibaren ateşlenme görülür. 

CORONAVİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sıradan grip üzere başlıyor. Lakin 3 gün sonrasında şiddetli öksürük göğüs ağrısıyla devam eder. Kuluçka devrini tamamladığından vücudun direncini süratle düşürür. Gün geçtikçe ateşlenme,terleme, ağız kuruluğu, balgamlı öksürük, sinüs yollarında tıkanıklık, nefes almakta zorlanma üzere yaşanır. gün gün şiddetini artırır. Bağışıklık sistemi antikor üretmesine karşın bu büsbütün vücudun fonksiyonlarını olumsuz tesirler. Ölçüsüz ateşlenmeye maruz kalan kemiklerde ağrılarda görülür. Birtakım mütehassıslar Sars kadar önemli bir virüs olmadığını ama derhal tespit edilmediğinde vefata yol açacağını vurguluyor.

CORONAVİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Virüsün tesirleri hastanın bağışıklık sistemine nazaran değişir. Eksperler kimi şahıslarda şiddetli belirti yaşanmadan hafif atlatılır. Bunun içinde ilaç tedavisi sağlandığını belirtiyor. Ama bağışıklığı zayıf olan münhasıran C ve D vitamini eksikliği olan insanlarda şiddetli ilerler. Bunun için tedavinin başlangıcında likit desteği sağlanır. Zira korona virüsü süratle vücutta likit kaybına yol açar. Ateş düşürülür. Birebir devirde ağrılar içinde yüksek dozda ağrı kesiciler verilir. Bilirkişiler istirahatın epeyce değerli olduğunu söylüyor. Başkaca virüsün yaygın olduğu sahalardan uzak durmanın daha sağlıklı olduğu belirtiliyor. 


Yorum Ekle