Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Corona virüsünden sonra Lassa ateşi! Lassa ateşi nedir? Lassa ateşinin belirtileri nelerdir?

Corona virüsünden sonra Lassa ateşi! Lassa ateşi nedir? Lassa ateşinin belirtileri nelerdir?

Yaklaşık bir aydır tüm yerküre coronavirüslerinden dolayı diken üzerindedir. Gelgelelim eksperler hala bu virüslere kesin bir tahlil bulamadı. Coronavirüsü, Sars ve Mers virüslerinden sonra Lassa ateşi çıktı. Lassa ateşi Garp Afrika kökenli bir virüstür. Akut viral illete neden olur. Çıktığı kesimden ismini aldı. Pekala Lassa ateşi nedir? Lassa ateşinin belirtileri nelerdir? Tüm soruların karşılığı haberin detayında…

Nijerya’nın Lissa nahiyesinde ortaya çıkan bu ölümcül virüs ismini de buradan aldı. Hayvanlardan kişilere kişilerden kişilere geçen Lassa virüsü Arenaviridae ailesinden RNA virüsüdür. Bilhassa sıçanlarda bulunan virüs idrarlarından çıkar. Bu sıçanlar Garp ve Şark Afrika’da çokça bulunur. Konutlara basitçe girip yerleşen sıçanlar virüslerini besinlere bilhassa de sulara karıştırır. Kişilere bu yolla makbul. Ama beşerden kişiye teneffüs yoluyla yayılabilir. Mastomys sıçanlarının dışkı ve idrarlarının bulaştığı mekanlara temas eden kişilere bulaşır. Bu kemirgenlerin yaşadıkları meydanlarda yağmur yağması ya da rüzgar çıkmasıyla virüsler havaya karışır. Afrika hijyen açısından eksik bir kıta olduğundan virüs süratle yayıldı. Birçok kişinin irtihaline neden oldu. Kâfi arilik sağlanmadığından çıktığı devirde en çok hastanelerde yayılma oldu. Virüs yavaş yavaş bağışıklığı ve teneffüs yollarını ele geçirir. Fakat kişi bu süreçte nezle ya da grip olduğunu düşünür. Yaklaşık bir hafta sonra şiddetli titreme ve ateşlenme ile teneffüse yerleşen virüs önemli semptomlara neden olur. Lassa ateşindeki en yaygın semptom ise sağırlıktır. Vücut basıncı dış basıncını kaldıramadığından kulaklardaki duyma hasar görür. 

LASSA ATEŞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Birinci hafifi belirtilerle kendini gösterir. Bu yüzden tanı acilen konulmaz. Baş ağrısı, vücut yorgunluğu ve hafif ateşlenme ile başlar. Ama virüs ilerledikçe semptomlar hem hal değiştirir hem de şiddeti artar. Diş etleri, gözler ve burunda kanamaların yaşanması, sık sık artan kusma ve yüz kesiminde ödemin çoğalması, şoka girme üzere şiddetli semptomlarla kendini gösterir. Bu semptomlar ilerledikçe organ yetmezliğine yol açar. B da irtihalle sonuçlanır. Ama lassa ateşi gayrı virüslerle tıpkı belirtiler gösterir. Onu başkalarından ayıran tek nokta ise sağır belirtisidir. Vücut basıncı sağırlara neden olur.

LASSA ATEŞİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Mastomys cinsi sıçanlar tüm kıta da yaygın görülür. Bu yüzden virüs tüm süratle yayılır. Birinci belirti Garp Afrika’da görüldü. Birçok kişinin ise vefatına neden oldu. Virüs birinci ortaya çıktığı andan itibaren çeşitli araştırmalar yapılsa da kesin bir tedavisi bulunmadı. Bunun için devreye giren Yerküre Sıhhat Örgütü illete yaygın olan viürs hakkında kesin bir sonuca ulaşamadı. Bu yüzden marazın tedavisi yoktur. Lakin birtakım yapılan araştırmalarda bağışıklık sistemi güçlü olan şahıslarda virüsle savaşın daha uygun olduğu gözlenmiştir. Bilirkişiler bu virüslere en sağlıklı yolların doğal besinlerin mahsusen soğan ve sarımsak üzere güçlü antibiyotiklerin olduğunu vurguluyor. 

Yorum Ekle