Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Corona Virüsü, Bir Kişiye Tekrar Tekrar Bulaşabilir mi?

Corona Virüsü, Bir Kişiye Tekrar Tekrar Bulaşabilir mi?

Çin Sıhhat Komitesi’nden bir hekim, güzelleşmiş Corona Virüs hastalarının kimilerinin tekrar enfeksiyon geçirebileceğini belirtti. Çin-Japonya Dostluk Hastanesi akciğer illetleri tedbire ve tedavi yöneticisi Zhan Qingyuan, antikorların üretildiğini lakin birtakım kimselerde uzun vade dayanamadıklarını söyledi. Bu yüzden de güzelleşmiş hastaların tekrar hastalanma riskleri bulunuyor ve kendi sıhhat tedbirlerini almaları gerekiyor.

İnsan vücudu enfekte olduğunda bağışıklık sistemi antikor ismi verilen proteinleri üreterek patojeni ( yapan varlık) bağlamaya ve etkisiz hale getirmeye çalışıyor. Bu süreç, antikorların belli başlı bir patojene karşı kişisel bir yapıya sahip olmalarını gerektiriyor. Şayet belli bir patojenden daha evvel etkilendiyseniz, bağışıklık sistemi bunu “hatırlayarak” gerekli antikoru derhal hazırlayabiliyor ve bu biçimde sizi bir sefer daha hastalanmaktan koruyor.

Yaygın olarak düşünülenin tersine birebir virüsten 2. kez etkilenmek mümkün. Münhasıran influenza (grip) üzere kimi patojenler süratli bir biçimde mutasyon geçirebiliyor ve daha evvelki antikorları kısmi ya da büsbütün kullanılamaz hale getirebiliyor. Yıllık grip aşısının önerilmesinin sebeplerinden biri de bu. Yani, her enfeksiyonda olduğu üzere, külliyen sağlam ve aşılamaz ömür uzunluğu bağışıklığı garantilemek mümkün değil gelgelelim bunun bir panik yapma sebebi olduğu da söylenemez.

Reading Üniversitesi viroloji profesörü Ian Jones, bunun çok da şaşırılacak bir durum olmadığını söylüyor: “”

Yorum Ekle