Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Corona Virüsle ilgili çevre medyanın konuştuğu 7 komplo teorisi

Corona Virüsle ilgili çevre medyanın konuştuğu 7 komplo teorisi

Çin Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi, Corona Virüs’ün Wuhan’da bulunan vahşi hayvan pazarındaki tezgahlardan yayıldığını onayladı. Daily Mail’in haberine nazaran virüsün yılan, kurt yavruları, tilki üzere hayvan etlerinin satıldığı pazardan yayıldığı resmi olarak kabul ediliyor. 

yerküreyi endişelendirirken toplumsal medyada da virüsle ilgili pek çok komplo teorisi ortaya atılıyor. İşte Corona Virüs’le ilgili şu ana kadar yayılan komplo teorileri:

 YILAN, FÜZE, 40 BİN MEYYIT SÖYLENTİSİ

Türkiye’de whatsapp üzerinden yayılan bir medyada Corona Virüs’ün bir yılandan yayıldığı, yılanın yaşadığı bataklıkta füze kalıntılarına rastlandığı, gerçek meyyit sayısının 40 bin olduğu, biyolojik akın nedeniyle 25 milyon insana marazın bulaştığı söylentileri dolaşıma girdi. 

YARASA YİYEN HATUN

Illetin yarasa çorbası nedeniyle yayıldığı da çok konuşulan argümanlar arasındaydı. Içtimaî medyada Çinli olduğu sav edilen bir hatunun yarasa yediği görüntü bir anda yayıldı ve büyük reaksiyon çekti.

Ama gerçekte görüntünün Wuhan’da değil 2016 yılında Garp Pasifik’teki Palau Adası’nda çekildiği ortaya çıktı. Medyayı çeken Blog muharriri Vang Mengyun reaksiyonlar üzerine özür diledi ve “Sadece oradaki halkın günlük hayatını göstermek istemiştim. Yarasaların virüs taşıyabileceğini bilmiyordum” dedi, medyayı sildi.

BBC’nin haberine nazaran ise virüsün muhtemel şüphelilerinden biri olarak gösterilen yarasa çorbası aslında Çin’de yaygın bir yiyecek değil.

VENOM SINEMASINDAKI SAHNE

2018’de ABD çekilen Venom sineması de Corona Virüsü ile ilişkilendirildi. Sinemada, Eddie isimli karakter, simbiyoz hâlinde yaşayabilen ve adrenalinle beslenen uzaylı bir organizmanın firma tarafından keşfedildiğini ve insan deneklerle birleştirilmeye çalışıldığını öğrenir. Araştırması sırasında ise Venom ismi verilen bu organizmanın sıradaki taşıyıcısı olur.

Sinemadaki bir sahnede “Çinli bayanın mekanında yılan yediği, daha sonra pazardaki kişileri öldürdüğü, gömleğinde ise Corinne yazdığını belirten” kimi toplumsal medya kullanıcıları bunun bir ileti olduğunu, virüsün ilaç kesimi tarafından stratejik biçimde üretildiği savundu.

Bu teze çıkan öteki bir çevre medya kullanıcısı ise: “1. Venom “virüs” demek değil. 2. Çinli hatun yılan yediği için kişileri öldürmüyor. 3. Coronovirus 1960’lardan beri biliniyor. 4. Venom bin yıllık çizgi roman. 5. Bayanın ismi Corinne. 6. Bu tahlili yapanlar sineması sahiden izlemiş mi, merak ediyorum” diye yazdı.

BİNLERCE MEZAR KAZILIYOR ARGÜMANI

Wuhan’da çalışan çok sayıda buldozerin önümüzdeki günlerde yaşanacak binlerce vefat için toplu mezarlar kazdığı savı da ortaya atıldı. Fakat buldozerlerin iki hastane inşası için çalıştığı ortaya çıktı. Wuhan’da salgın nedeniyle 2 hastanenin hazır olduğuna dair fotoğraflar memleketler arası ajanslar tarafından paylaşıldı.

3 SENARYO DAHA

PLANLI SALGIN

BBC de farklı senaryoların izini sürdü. Bunlardan bir tanesi salgının evvelce planlandığı tarafında. Komplo teorisyeni ve Youtuber Jordan Sather yaklaşık 4 yıl evvel Pirbiright Enstitüsü tarafından yapılan bir patent başvurusu için link paylaştı. Kelam konusu linkte Corona Virüsün zayıflatılmış bir versiyonunun teneffüs hastalıklarına aşı olarak tasarrufundan bahsediliyordu. Bu tabirler argümanları alevlendirdi.

Argümanın devamında Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın virüsün patentini elinde bulunduran Pirbright Institute’a finans sağladığı ve aşısı üzerinden para kazanmayı planladığı öne sürüldü. BBC ise Pirbright’ın patentinin yeni için olmadığını, patentin kuşlar tarafından taşınan ve sırf kanatlıları etkileyen bir bronşit virüsü için olduğunu duyuruyor.

WUHAN’DAKİ HEMŞİRE MEDYASI

Çevre medyada yayılan bir medyanın İngilizce alt metinlerinde ise konuşan hatunun Wuhan’da bir hemşire olduğu argüman edildi. Ismini vermeyen ve medyada kendisi hemşire olarak tanıtmayan hatun Çin’de 90 bin bireye virüs bulaştığını söylüyor. Ama görüntünün çekildiği mekan tam olarak bilinmiyor.  BBC laf konusu iddiayı,  “Kadının salgınla ilgili kendi görüşlerini paylaşan bir Hubeili olduğu kestirim ediliyor. Avustralya’da bulunan Çinli siyasi aktivist ve sanatçı Badiucao ise “Gerçeği söylüyor da olabilir zira gerçeği kimse bilmiyor. Şeffaflığın sıfır olması kişilerin paniklemesine yol açıyor” kelamlarıyla duyuruyor. 

ÇİN’İN ZIMNÎ BİYOLOJİK SİLAHI ARGÜMANI

Yerküre umumunda yayılan bir gayrı senorya ise virüsün Çin’in bilinmeyen biyolojik silah programının bir kesimi olduğu ve Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden dışarı sızarak yayıldığı cihetinde. Savın kaynağı ise Washington Times’ın eski bir İsrailli istihbaratçının sözlerine bölge veren iki makalesi. BBC inceleme servisi bu sav içinse makalede “İsrailli kaynağın “şimdiye kadar bu istikamette bir kanıt yahut bulgu yok” kelamına nokta verildiğini belirtiyor. 

Yorum Ekle