Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Concrete Genie İncelemesi

Concrete Genie İncelemesi

Aksiyonun ve tansiyonun maksimumda olduğu, açık yerkürede kol gezen berbatlıktan ve karakterimizi geliştirme yahut çevreyi loot’lama gayretimizden, bazen sıyrılmak uygun gelebiliyor. Şöyle çayınızı yanınıza koyup, sakin sakin hoş bir oyun oynamak içinse, Sony Interactive Entertainment‘in prodüksiyonuna önayak olduğu prodüksiyonlar bir seri. Bunlar arasına yeni katılan Concrete Genie ise, masalsı, hoş bir hikayeyi önümüze çıkartıyor.

Concrete Genie, evlatlar için olduğu kadar yetişkinler tarafından da oynanabilecek sefalı bir oyun. Münhasıran fotoğraf ve çizim üzerinde duran Concrete Genie, hoş işlenmiş hikaye örgüsüyle bir anda sizi kendine çekip, basitçe hikayesine dahil edebiliyor.

Ash isminde bir evladı canlandırdığımız oyunda, yaşadığımız Denska isimli kasabanın gri renkli siluetine renk katmak için hayal gücümüzü kullanıyoruz. Bunun için elimizde fırçamız, düşlediğimiz renklerimiz ve yanımızda da masalsı kahramanımız Luna var.

Luna isimli yaratık, oyunun başında Ash’e zorbalık yapan bir küme evladın saldırısı ahir ortaya çıkıveriyor. Ash’in, muhitin karanlığından sıyrılmak için kendi iç yerküresine yolculuk yaptığı defterini alıp modüllere ayıran bu evlatlar, aslında Ash’in, kenti eski renkli günlerine kavuşturmasına önayak olduklarının farkında değiller. Bundan sonrasında ise Luna ve Ash, bir arada renklerin yerküresine dalıyor, duvarları boyuyor, bulmacaları çözüyor ve oyuncuları naif bir hikayenin içine çekiyorlar.

Concrete Genie’de hedefiniz, kasabada dolaşarak duvarlara fotoğraflar çizmek ve buna bağlı olarak da ortamlardaki ışıkları yakarak karanlığı uzaklaştırmak üzerine. Duvarları renklendirmek ise o kadar bir iş değil. Pek birçoklarında baş patlatacağınızdan eminiz. Bulmacaların zorluğu bir yana, sizi darlayan zorba evlatlar da kasabada kol geziyor.

Bulmacalarda yardım alacağınız cinlerin bulunması âlâ haber. Oyun size yardımcı karakterler veriyor. Her birinin ise bir yeteneği var. Al renkli cinler ateş, mavi renkli cinler rüzgar ve sarı renkli cinler ise elektrik gücüne sahip. Bunları oyunda nasıl kullanacağınızı ise söyleyip oyunun tadını kaçırmayalım.

Concrete Genie’de boyama sürecini ise Dualshock 4’ün nadir oyunlarda kullanılan hareket sensörü özelliği ile yapıyorsunuz. Birinci başta her ne kadar zorlasa da kısa müddette bu tasarruf formuna hakim olabiliyorsunuz. Öte yandan PlayStation VR sahibi iseniz, Concrete Genie’yi bu halde de oynayabiliyor olmanız oyuna bir tat katıyor. Ha, elbette oyunun Türkçe lisan desteğine sahip olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Sonuç

Concrete Genie, çok sefalı hikayesi ve sunduğu tatlı oyun dinamikleriyle keyif alabileceğiniz bir imalat olmuş. Evlatlar tarafından yahut daha düzgünü, evladıyla birlikte oyun oynamayı seven ebeveynler tarafından şık hengam geçirilecek sefalı bir aktivite olarak hafta sonlarında oynanabilir. Lakin biraz kısa sürdüğünü de söylemek lazım. 5 – 6 saat içinde bitirilebiliyor, gelgelelim çizimleri tekrar yapmayı seven evlatlar için tekrar tekrar oynanabilir bir imalat.

Puan: 81

KÜNYE

Yayıncı: Sony Interactive Entertainment
Geliştirici: Pixelopus
Tıp: Aksiyon – Macera
Platform: PlayStation 4
Web: https://www.playstation.com/tr-tr/games/concrete-genie-ps4/

Yorum Ekle