Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çok su içmek zararlı mıdır? Su zehirlenmesi nedir ve belirtileri nelerdir?

Çok su içmek zararlı mıdır? Su zehirlenmesi nedir ve belirtileri nelerdir?

Bilirkişiler umumiyetle günde 2,5 litre su tüketilmesini tavsiye eder. Başkaca gün içerisinde aldığımız öbür aracılığı ile vücuda likit alınır. Pekala çok su tüketmenin zararlı olduğunu biliyor musunuz? Su zehirlenmesi nedir ve belirtileri nelerdir? Duyunca şaşıracağınız çok su tüketiminin olduğu önemli dertleri sizler için araştırdık.

Vücudun daha olması için su tüketmesi gerekir. Eksperler gün içerisinde ortalama 3 litre su tüketilmesi gerektiğini tavsiye eder. Lakin bunun 2 – 2,5 litresi saf su geri kalanı ise başka aracılığı ile alması gerekir. Su oksijen ve hidrojen unsurlarda oluşur. Münhasıran had hücrelerinin rahat taşınması için vücudun bu iki hususa gereksinim duyar. Su yalnızca had sistemi için değil sindirim ve kemik sistemleri içinde nispeten yararlıdır. Suyun yararı olduğu kadar zararı da vardır. Çok tüketildiğinde vücutta önemli sıhhat sıkıntılarına neden olur. Nasıl böbreklere yarar sağlıyorsa aşırısı da böbrekleri bitiriyor. Böbrek üstü bezleri şiddetli çalıştığında sık idrara neden olur. Bu da vücuda giren besinlerin enzimlendemeden direk idrar ya da dışkı ile atılmasına sebebiyet verir.

SU ZEHİRLENMESİ NEDİR?

Kandaki su orantının sodyum orantısından çokça olması durumunda su zehirlenmesi ortaya çıkar. Eksperler su zehirlenmesinin acilen tedavi edilmesi gerektiğini aksi halde önemli rahatsızlıklara neden olabileceğini vurguluyorlar. Çok su tüketme isteğine, psikolojide polidipsi illeti denilir. Bu rahatsızlığa sahip insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, vakaların birçoklarında zihinsel rahatsızlıkların olduğu gözlenmiştir. Su zehirlenmesi ölçüsüz su tüketmek dışında, böbrek üstü bezlerinde bulunan antidiüretik hormonun su tutması durumunda da zehirlenme meydana gelir. Gayrı bir sebep ise ağrı kesici ilaçlardır. Ağrı kesici ilaçlar kanda bulunan su nispetini arttırır. 

SU ZEHİRLENMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Diyet yapanların en büyük kusurlarından biri çok su tüketmektir. Bu da ter bezlerinin süratli çalışmasına ve vücudun süratle sıvıyı boşaltmasına neden olur. Diyet sırasında alının besinlerdeki vitamin ve mineraller süratle enzimlenir ve vücutta atılır. Vücut günlük gereksinimi olan vitaminleri alamadığından gücü tükenir. Baş ve kas ağrılarının şiddeti artar.

Su zehirlenmesinde en sık yaşanan durum ise mide kasılmalarıdır. Bunun akabinde de gelişen kusma ve bulantı hissidir. Bunun nedeni ise midedeki likit orantısı değiştiğinden asit nispeti azalır. gereğince öğütülmez katı halde kalır. Yemek borusuna kadar ilerler kasılmalarla kusmaya neden olur.

– Ölçüsüz likit tüketimi hudut sistemindeki hücrelerin deforme olmasına neden olur. Süratli bir akış ile ayaktan dimağa giden kan zihin bulanıklığına sebebiyet verirken dimağda ödem oluşumuna bile taban hazırlar.

Vücutta likit nispetinin artması kanın artmasına da neden olur. Süratli kan akışı kalbin süratli atmasına neden olur. Kimi beşerler bu durumları kalp ritim bozukluğu ve panik atak üzere marazlarla karıştırdığından buna suyun neden olduğunu bilmezler. Bu yüzden bu tıp belirtilerle bir bilirkişiye görünmekte yarar var. 

Vücudun muayyen nahiyelerinde ödem oluşur. Bu da kas ve kemik ağrılarının yaşanmasını sağlar. Ayrıyeten kaslarda kramp yaşanma mümkünlüğü da artar. 

Yorum Ekle