Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Citrix’ten Kıymetli Kuşak Çeşitliliği Açıklaması

Citrix’ten Kıymetli Kuşak Çeşitliliği Açıklaması

Çeşitlilik, pek çok farklı mütalaayı teşvik etmesi ve daha ziyade ve daha süratli inovasyona imkan sağlaması nedeniyle her kuruluş için olumlu bir güç. Çeşitliliğin pek çok farklı biçimi ve rengi bulunuyor. Cinsiyet çeşitliliği, etnik ve kültürel çeşitliliğe odaklanılsa da çeşitliliğin kuruluşlar tarafından gündemde tutulması gereken bir sair boyutu daha var: kuşak çeşitliliği.

X, Y ve Z kuşaklarına kadar iş gücündeki her kuşağın kendi güçlü yanları bulunmakla birlikte, pek çok kuruluş, internet deneyimine sahip Y kuşağına ve son vakitlerde da içtimaî medya konusunda haberli Z kuşağına odaklanarak, daha genç çalışanların kıymetli boyutlardaki nitelikli iş gücü açığını kapatacağını umut ediyor. Genç kişiler her vakit iş gücüne yeni bakış açıları getirir, ama yeni bir bakış açısında koordinasyon sağlanması her kuruluş için bir zorluk oluşturabilir. Bu nedenle şirketler, yeni kuşakların iş gücüne entegre edilmesine devir ve gayret harcıyor.  

Tıpkı hengamda, tıptaki ilerlemeler ve değişen demografik yapı nedeniyle birçok memleketin nüfusu ve buna bağlı olarak iş gücü büyük bir süratle yaşlanıyor. Buna bağlı olarak, işletmelerin birebir vakitte iş gücündeki kuşak çeşitliliğini artırmak için hazırlık yapması gerekiyor. 

Y ve Z kuşakları İnternet, toplumsal medya ve mobil tatbik becerileriyle tanınırken, evvelki kuşaklar ise birkaç yıllık ve bazen de onlarca yıllık iş deneyimine sahip. Müşterilerle ve iş ortaklarıyla uzun müddetten beri devam eden münasebetleri bulunuyor ve umumiyetle liderlik bilirkişiliği elde etmiş durumdalar. Birden fazla deneyimli çalışan, tıpkı hengamda dijital teknolojiler konusunda nispeten becerikli. Buna bağlı olarak, ileri görüşlü şirketler sırf tek kuşağa odaklanmak alanına kuşak çeşitliliğini benimsiyor.

Kuşak Çeşitliliğine Yönelik Tasarım

Kuşak çeşitliliğini daha ziyade destekleyen bir çalışma ortamı yaratılması, üst seviye idareden İK ve BT ünitelerine kadar tüm iş ünitelerini kapsayan uzun vadeli bir girişim. Bir kurumsal çoklu kuşak stratejisi geliştirilmesi ve bunun şirketteki herkese duyurulması, atılması gereken birinci adımlardan birini oluşturuyor. Bir kuruluşun kuşak çeşitliliğini artırmak için yapabileceği ve yapması gereken pek çok şey bulunuyor:

* İşe alma sürecinin tekrar tanımlanması: Kuruluşların yetenek edinme fikir yapısını değiştirmesi gerekiyor. İş gücü çeşitliliği liderlik amaçlarını yine tanımlamaları, yetenek edinme süreçlerini ve iş akışlarını güncellemeleri ve iş ilanlarını, tüm kuşaklardan adaylar için alımlı olan avantajları içerecek halde tekrar tasarlamaları gerekiyor.

* Bir daima eğitim stratejisi yaratılması: Birden fazla standart eğitim programı sırf yeni başlayanlar için tasarlanıyor. Yeni rollerinde kendilerini rahat hissetmeleri için yeni iş arkadaşlarını kısa müddet içinde eğitmek kıymet taşıyor; ama tıpkı devirde, kuruluşların kuşak çeşitliliğine sahip bir iş gücünün gereksinimlerine ve çekişmeli çalışma takvimlerine iyi eğitim programları oluşturmaları da gerekiyor.

* Çok sayıda kuşağı kapsayan ekiplerin kurulmasının teşvik edilmesi: Kuşak çeşitliliğine sahip ekipler, öbür yaş öbeğinin bakış açılarının ve aksiyonlarının daha yeterli anlaşılmasını sağlayabilir. Buna, farklı kuşaklardan çalışanların birbirlerinin becerilerinden öğrenmesine ve yararlanmasına imkan sağlayan ‘tersine rehberlik’ programları dahil olabilir.

* Çalışma esnekliğinin artırılması: Her kuşaktan çalışanlar, ofis hizmetlerini aileleriyle ilgili sorumluluklarıyla ve içtimaî hayatlarıyla daha kolay birleştirebilecekleri için daha esnek çalışma koşullarından mucize ölçüde avantaj elde edebilir. Çalışanların meskenden ya da değişken mesai saatlerinde çalışabileceği bir ortam yaratılması, kuruluşu farklı kuşaklardan çalışanlar için daha cazibeli hale getirecektir.

* Çalışma sahasının yine tasarlanması: BT’nin desteklediği ve velev yan verdiği iş vazifelerinin sayısı her geçen gün artıyor. Bu nedenle kuruluşların, yaşları yahut konumları fark etmeksizin tüm çalışanlara üstün bir çalışan deneyimi sunan kullanıcı dostu çalışma sahalarına imkan sağlaması gerekiyor. Çağdaş, akıllı çalışma meydanları, kuruluştaki her kuşaktan son kullanıcıların üretken olmak için gereksinim duydukları tüm pratiklere ve BT hizmetlerine kolay ve sezgisel biçimde erişmesine imkân tanıyor.

Yetenekler için yapılan savaş daha yeni başladı ve kazananlar, çalışma ortamlarını kuşak çeşitliliğine hazırlamış olan şirketler olacak.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle