Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çinli Hacker’lar 2 Adımlı Oturum Açmayı Aştı

Çinli Hacker’lar 2 Adımlı Oturum Açmayı Aştı

Çinli bir hacker öbeği, iki adımlı oturum açma mekanizmalarını aşarak Batılı hükümetlerin sistemlerini aşmayı başardı.

Hollanda merkezli siber firması Fox-IT’ye nazaran hacker’lar, saldırıyı edilmeden gerçekleştirmeyi başardılar. Hücumun önde gelen oyuncusunun APT20 hacker kümesi olduğu söyleniyor. APT20’nin yaklaşık 10 yıldır Çin hükümeti için çalıştığı belirtiliyor. Küme, Yönetilen Servis Sağlayıcıları (MSP’ler) web sunucularındaki açıklar yoluyla amaç alıyor ve bu yolla hükümet ünitelerini gaye olarak seçiyor.

Hacker’lar sistemlere sızdıktan sonra IT ağları üzerinden ilerleyerek kurumsal tatbik platformlarına odaklanıyorlar. Hacker’ların başkan olurlarına sahip kullanıcı iş istasyonlarını ve parola kasalarını da amaç olarak seçtiği belirtiliyor.

En enteresan bulgulardan bir tanesi ise iki adımlı doğrulama protokollerinin (2FA), açığı bulunan sistemlerde geçilebilmesi ve hacker’ların güvenliği ele geçen yazılımlar üzerinde kendi anahtarlarını üretebilmeleri.

Fox’IT, bu çeşit taarruzlara karşı korunmanın en kolay yolunun bölümlendirmeden faydalanmak ve Microsoft’un Gelişmiş Idare Ortamını (ESAE) kullanmak olduğunu söylüyor.

Yorum Ekle