Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çinkonun yararı nedir? Çinko eksikliğinin belirtileri nelerdir? Çinkonun bulunduğu besinler…

Çinkonun yararı nedir? Çinko eksikliğinin belirtileri nelerdir? Çinkonun bulunduğu besinler…

İnsan vücudunun işleyici için gerekli olan gerekli olan birtakım hususlar vardır. Bunlardan en kıymetlileri Çinko’dur. Çinko sindirim ve had sistemlerinin daha fonksiyonlu çalışmasını tesirler. Bağışıklık sisteminden cilt yenilenmesine kadar inanılmaz yararlar sağlar. Evet çinkonun yararı nedir? Çinko eksikliğinin belirtileri nelerdir? Çinkonun bulunduğu besinler…

Geçiş metallerden biri olan Çinkonun atom numarası 30’dur. Tabiatta unsur olarak bulunan çinko kimi besinlerde de yan alır. Taş halinde bulunan çinko yüksek asidik unsurlar içerdiğinden bu vücuda zarar verir. Lakin vücudumuzun işleyişi için bu unsura muhtaçlık duyar. Münhasıran sindirim ve had sistemlerinde yarar sağlayan çinko, vücutta eksildiğinde çeşitli marazlara davetiye çıkarır. DNA sentezi ve protein hususlarının üretimi için gereklidir. Tabiatta birçok besinde bulunan çinkoyu gün içinde erkekler 11 miligram, bayanların ise 8 miligram alması gerekir. Bağışıklık sisteminin asıl hususudur. Mahsusen mevsim geçişlerinde artan grip ve nezle üzere illetlere neden olan virüslere direnci artırır. Mütehassıslar bu yüzden çinko eksikliği olan şahısların çabucak ek takviye çinko almaları gerekir. 

ÇİNKONUN YARARI NEDİR?

Al et, deniz eserleri, kuruyemiş, ıspanak, mantar, bamya ve yeşil mercimek üzere besinlerde bulunan çinko münhasıran üst teneffüs yolları marazlarının yaşanmasını önlemede tesirli bir husustur. Vücudun direncini artırarak virüslere koruyan çinko, hücrelerin süratle yenilenmesini sağlayarak deforme olmasını önler. 

ÇİNKO EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Görme için en tesirli olan organ sarı noktanın daha fonksiyonlu çalışması için çinko unsuruna muhtaçlık duyar. Ergenlik sonrası için gerekli olan çinko hususu ileri yaşlarda görülme ihtimali olan göz marazlarını da önler.

Kas ve kemiklerin gelişmesi için çinkoya muhtaçlık duyulur. Şayet gerekli takviye edilmediğinde bu eksiklik yorgunluğa neden olur. İleri yaşlarda kronikleşmemesi için çinko eksikliğinin giderilmesi gerekir. Bu da gün içinde enerjik kalmayı sağlar. 

Vücudu adeta kalkan üzere koruyan de çinko hususuna gereksinim duyar. Virüs ve bakterilere mütemadi olarak antikor üreten bağışıklık sistemi çinko unsuruna muhtaçlık duyar. Bu sayede vücut coronavirüslerine karşı daha dirençli olur. Bu da mevsim geçişlerinde illetlere yakalanma orantısını azaltır. 

Cilt yüzeyinde yaşanan rastgele bir deformasyonun süratle güzelleşmesi için mukoza ismi verilen hücreler devreye girer. Gelgelelim çeşitli nedenlerden ötürü bu hücrelerin sayısı azalır. Bu da deformasyonların daha geç yapılmasına neden olur. Çinko hususu bu mukoza hücrelerini artırmada tesirlidir. Bu yüzden çinko vücut için iç sıhhatin birebir sıra yüzeyine de yarar sağlar.

Vücutta çinko eksildikçe sindirim sistemi ya süratli ya da yavaş çalışır. Bu da ishal ya da kabız rahatsızlıklarına neden olur. Süratle ilerleyen ishal ölümlere bile neden olur. Zira vücut süratle likit kaybına uğrar. Bunun önüne geçmek için de çinko eksikliğinin giderilmesi gerekir. 

Son yıllarda artan sıhhat problemlerinden biri de şiddetli saç dökülmesidir. Bilirkişiler bunun nedenleri arasında azalan çinkonun olduğunu söylüyor. Vücut çinkoyu tabiatıyla üretmediğinden dışarıdan desteğe gereksinim duyar. Aksi halde zayıflayan saç hücreleri yıpranma ve dökülmeye neden olur. Çinko hücre yenileyici ve güçlendirici özelliği sayesinde bu sıhhat derdinin önüne makbul. 

ÇİNKONUN BULUNDUĞU BESİNLER…

En güzel çinko kaynağı al ettir. Vücudun muhtaçlığı olan çinkoyu yüzde 40 orantısında rahatlıkla karşılar. Böylelikle kalp ve damar marazlarını da önler.

Buğday, fasulye ve mercimek üzere baklagillerde çinko bakımından zengindir. Örneğin 100 gram pişirilmiş mercimek yaklaşık yüzde 15 orantıda çinko eksikliğini giderir. Mütehassıslar mahsusen et tüketemeyen insanların bol bol bu besinleri tüketmesini öneriyor. 

Fıstık ve üzere kuruyemişlerin işlenmemiş hali de çinko bakımından zengindir. Gelgelelim kavrulmuşları çinko unsuru bakımından yoksuldur. Bu besinler mahsusen sindirimdeki çinko eksikliğini giderir.

Süt ve süt eserleri protein bakımından zengindir. Gelgelelim bunun yanı sıra çinko da barındırır. Çinko eksikliği olan bireylerin tüketilmesi tavsiye edilse de çoka kaçınmamasın da yarar var. Aksi halde çokça protein zehirlenmesine yol açar. 

Yapılan araştırmalarda kakaoda çinko bulunur. Fakat çikolata olarak tüketilen eserlerde çinko bulunmaz. Zira kakao süreçlerden geçerken çinko unsurunun çözünüp gitmesine neden olur. Bu yüzden kakaodan çinko eksikliği gidermek isteyenlere bitter tüketilmesi tavsiye edilir. Bitterin içinde çokça çinko bulunur.

Yorum Ekle