Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çin’in Kendi Geliştirdiği “Ulusal GPS Sistemi” Neredeyse Hazır!

Çin’in Kendi Geliştirdiği “Ulusal GPS Sistemi” Neredeyse Hazır!

Çin’in, mevcut GPS sistemine rakip olarak geliştirdiği yeni sistem, yıllar uzunluğu çalışmaların akabinde neredeyse tamamlanmak üzere. Girişim başkanı Ren Chengqi, Beidou GPS Sistemi’nin Aralık’tan evvel tamamlandığını ve son iki uydunun “2020’den önce” yörüngeye ulaşmasının beklendiğini açıkladı. Bu, 2000 yılında başlamış olan Beidou için teknik olarak üçüncü faz olacak. Ran’in söylediğine nazaran bundan sonra, 2035 yılına kadar büyük bir güncelleme yaşanmayacak.

Birden fazla Çinli kullanıcının yeni sistemden faydalanmak için ek bir şey yapmaları gerekmeyecek. Nikkei’nin söylediğine nazaran Çinli akıllı telefonların yaklaşık %70’i Beidou desteğine zati sahip. Başkaca haritalama teknolojisi için Beidou’yu kullanacak 120 ortak da bulunuyor.

Rusya’nın GLONASS‘ında olduğu üzere, Çin’in kendi geliştirdiği gezinti sistemine sahip olma isteği de büsbütün bağımsızlık ile ilgili. GPS, ABD tarafından denetim ediliyor ve bu da politik yahut askeri gayeler doğrultusunda erişime kapama mümkünlüğünü doğuruyor. Beidou, konum hizmetlerinin çalışmaya devam edebilmesini sağlıyor ve 5G ile araçlar üzere yeni teknolojiler konusunda Çin’e bir avantaj sağlıyor.

Yorum Ekle