Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çin’den Kalabalıkta “Herkesi Gören” Kamera

Çin’den Kalabalıkta “Herkesi Gören” Kamera

Çin’de fark edilmeden yürümenin esasen imkansız olduğunu söyleyebilirsiniz, gelgelelim Çin’in Memleketler arası Sanayi Fuarı’nda bu hafta tanıtılan kamera, bunu garantiliyor. Yeni kamera, sizi on binlerce kişinin arasında fark edebilme yeteneğine sahip.

ABC News’un haberine nazaran yeni kamera sistemi, ayrıntıları yakalayabilmesi nedeniyle “Muhteşem Kamera” olarak isimlendiriliyor. Fudan Üniversitesi tarafından Changchun Optik Enstitüsü, Fine Mechanics ve Physics of Chinese Academy of Sciences ile birlikte geliştirilen kamera, 500 megapiksel çözünürlüğüne sahip ve kişilerle dolu bir stadyumda her yüzün yüksek çözünürlüklü fotoğrafını çekebiliyor. Sistem, mahsusen askeri ve ulusal sahasında kullanılma potansiyeline sahip. Gelgelelim kameranın kalabalıkta binlerce kimseyi kolaylıkla görebilmesi, zımnilik korkularını da doğuracak.

Yetenekli görünen kameranın yeteneklerine dair baş kurcalayan birtakım işaretleri de var. Kamera bir data merkezine bağlansa bile, medyayı bir kenara koyalım, 500MP’lik fotoğrafların işlenmesi çok yüksek bir süreç gücüne gereksinim duyacaktır. Bu yüzden data merkezleri güçlenene kadar kamera, şimdilik tahminen yalnızca birkaç noktada kullanılacak.

Günün birinde, yolda yürürken bizim görmediğimiz kameralar, tahminen yüzümüzün her çizgisini görebilecek kadar yeterli olacak, fakat o gün için (neyse ki) biraz daha vakit var.

Yorum Ekle