Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Çin’deki Hantavirüs nedir? Hantavirüs belirtileri nelerdir? Hantavirüs nasıl bulaşır?

Çin’deki Hantavirüs nedir? Hantavirüs belirtileri nelerdir? Hantavirüs nasıl bulaşır?

Bugün yayınlanan bir haberde Çin’de bir kişinin hantavirüs kaptığı ve öldüğü belirtildi. Haber sonrası hantal virüsü aratıldı. Bu virüs aslında farelerde bulunur. Bilhassa farenin dışkısında bulunan bu virüs, çeşitli yollarla kişilere enfekte olduğundan vefatla sonuçlanabilir. Evet Çin’deki Hantavirüs nedir? Hantavirüs belirtileri nelerdir? Hantavirüs nasıl bulaşır? İşte soruların karşılığı:

RNA öbeğine ilişkin olan hantavirüs, sıradan olarak kemirgenlerde bulunur. Fakat illetlere yol açmaz. Bu kemirgenlerin kişileri ısırması ya da dışkılarını kişilerin besinlerinin olduğu konumlara yapmasıyla beşere makbul. İnsan vücudu için farklı vir virüs olan hantavirüs doğal olarak illetlere yol açar. Virüs birinci kere Güney Kore’nin Hantaan nehrinin yakınlarında görüldüğü için bu ismi almış. Kanamalı bir sürece neden olan hantavirüs böbreklerin işlevselliğini bitirir. Nadiren görülen hantavirüsü geçtiğimiz günlerde tekrar ortaya çıktı. Çin’de otaya çıkan ve bir kişinin irtihaline yol açan virüsün bir gibisi kenelerin kişileri ısırması sonucu enfekte ettiği virüstür. Devletimizde sıklıkla kenenin neden olduğu bu durum Uzak Şark memleketlerinde daha şiddetli gelişir. Zira tıpkı genetik yapılara sahip olsa bile hantavirüs daha şiddetlidir. Uzak Şark memleketlerindeki hantavirüs kanamalı ateşli seyrederken, Amerika kıtasında görülen Hantavirüs pulmoner sendrom tipi ise akciğerlere yerleşerek direk ölümlere neden olur. Amerika’daki hantavirüs çeşidi fare ve geyiklerden geçtiği düşünülür. 

HANTAVİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ekseriyetle damarlara yapışan bu virüs hasara neden olur. Damarların geçirgenliğini artırdığından kanamalı hastalık olarak görülmüştür. Kan içindeki basıncın organlara geçmesi organdaki hücrelerin de kana geçmesi sonucu çeşitli marazlara davetiye çıkartır. Akciğer bu süreçte ödem toplar işlevselliğini yitirir. Daha sonra yüksek tansiyon görülür. Böbrekler yeteri sıvıyı alamadıklarından yeteriz kalır. Dimağ tüm bu olumsuz durumlardan etkilenmemek için himaye kalkanı oluşturarak şoka girer. Bu da kalbe kanın yavaş gitmesine neden olur. Tüm bunlar virüsün vücuttaki etken devridir. Birinci süreçte ise; yorgunluk, kalça, sırt, omuz üzere ortamlarda ağrı ve ateşlenme görülür. Baş dönmesi, karın ağrısı, ishal ve kusma üzere belirtilerde seyri devam edenlerdir. Son ve en önemli bulgu ise idrarda kanamadır. 

HANTAVİRÜS NASIL BULAŞIR?

Fare ve sair kemiriciler hantavirüs taşıyıcısıdırlar. Bu virüs hayvanların idrar ya da dışkısıyla çıkar. Mahsusen kırsal kesimlerde yaşayan bireylerin besinlerinin dışarıda olması ya da tarlalardaki besinleri yeteri kadar yıkanmadan tüketmesiyle insan vücuduna makbul. Bir sair durum da bu kemirgelerin ısırmasıyla kana karışır. Yapılan araştırmalarda ise beşerden kişiye teneffüsle geçtiği düşünülür. Sair bir sav da tavuk, inek ve kuzu üzere hayvanların bu kemirgenlerle teması yoluyla da kişiye bulaşmış olabilir. Virüs insan vücudunda 1 ay boyunca kuluçka periyodu yaşayıp kronik hastalık üzere belirtiler gösterebilir. Ortalama 2 hafta içinde belirtiler yavaş yavaş yaşanır.

HANTAVİRÜS TEDAVİSİ VAR MI?

Rastgele bir tedavisi olmayan illetlerden bir adedidir. Enfekte olan hastanın fonksiyonları güzelleştirilmeye çalışılır. Genelikle likit desteğiyle kan basıncı ve vücut için oksijen dengelenir. Virüsün içeride kalması engellenir. Antiviral ilaçlarla da belirtiler azaltılıp irtihal tehlikesi azaltır. Bilim kişileri hala virüse dair ilaç araştırmaktadır. 

HANTAVİRÜS KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

– Tüm vücudun sirkeli su ile yıkanması

– Tarladan toplanan tüm besinlerin sirkeli ve ılık suda yarım saat dezenfekte edilmesi 

– Kemirgenlerin olduğu noktalar çamaşır suyuyla temizlenmeli

– Fare ve vesair tıp kemirgenlerin  ölüleri maske ve eldivenle alınmalı ya da üstlerine kireç dökülerek toprağa gömülmeli

– Mutfak araç gereçlerin mütemadi yıkanması

– Kemirgenlerin haneye girmemesi sağlanmalıdır. 

Yorum Ekle