Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çin’de ölümlere yol açtı! Sars virüsü nedir? Belirtileri nelerdir? Sars virüsü nasıl bulaşır?

Çin’de ölümlere yol açtı! Sars virüsü nedir? Belirtileri nelerdir? Sars virüsü nasıl bulaşır?

Geçtiğimiz haftalarda Çin’de ortaya çıkan ve 4 kişinin vefatına neden olan Sars virüsü mütehassısları harekete geçirdi. Ayrıyeten hayvanlarda olan bu virüsün kişilere nasıl geçtiği ise merak ediliyor. Şiddetli teneffüs yolları illetine emsal belirtiler gösteren Sars virüsü merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet Sars virüsü nedir? Belirtileri nelerdir? Sars virüsü nasıl bulaşır? İşte yanıtlar…

Severe Acute Respiratory Syndrome yani ağır akut teneffüs yolu zayıflığı sendromuna neden olan virüsün açılımıdır. Hastalık kere 2003 yılının Şubat ayında Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa’da ortaya çıktı. Zatürre ile birebir seyirde ilerleyen hastalık birinci devirler ilacı bulunmadığından ölümlere neden oldu. Sıradanda hayvanlarda bulunan virüsün kişilere nasıl bulaştığı ise hala araştırılıyor. Seyahat edenler ve kalabalık kentte yaşayanlar tehdit halinde. Zira hastalık hava yoluyla bulaşır. İnsan vücuduna yerleşen virüs bağışıklık sistemini ele geçirmeden 2 ya da 7 gün boyunca vücutta dolaşır. Daha sonra hafif grip belirtileri gösterir. Tüm bu haberler varsayım ediliyor. Virüsün bulaşma belirtileri ve nasıl ilerlediği konusunda araştırmalar sürüyor. Toplu yerlerde süratle kendine kurban bulabilen virüs sinüs yollarını tıkayarak hastanın şiddetli hapşırma ve öksürmesine yol açar. Bilirkişiler münhasıran yaşlıların, evlatların ve gebelerin daha dikkatli olması gerektiğini aksi halde vefatla sonuçlanabileceğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde de Çin’de 4 kişinin vefatına neden oldu. Maskeyle dolaşan kişiler virüse karşı tedbir alıyor. Çin’de birinci kere 2003 yılında görüldüğünde 800 kişi hayatını yitirmişti. Yine ölümlerin yaşanması paniğe neden oldu. Çin’in yanı sıra Asya devletlerinin umumunda harekete geçildi. Bunun yanı sıra yolculuk yapan şahısların daha dikkatli olması konusunda uyarıldı. 

SARS VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bağışıklığı zayıflattığından burada bulunan antikorlar harekete makbul. Antikor üretmeye çalışan bağışıklık sistemi vücudun ısısının artmasına neden olur. Bu da ani ateşlenmeye yol açar. Grip belirtileri seyir gösterse de bunun şiddeti gün geçtikçe artar. Şiddetli eklem ağrıları, boğaz kızarıklığı, sarı renkli sümük akıntısı ve akciğerlerin iltihaplanması üzere belirtiler ortaya çıkar. Bunun yanı sıra vücudun tüm fonksiyonları bozulur. Sulu ishal de bunlardan biridir. Hasta hem virüsle savaşır hem de ölçüsüz likit kaybına maruz kalır. Bu durum yaşlı ve çocuklarda geri dönüşü olmayan sıhhat dertlerine neden olur. Münhasıran seyahat edip ve bu belirtileri yaşayan bireylerin acilen bir sıhhat kurumuna başvurması gerekir. 

SARS VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Şimdi hayvanlardan kişilere nasıl geçtiği bilinmezse de kişiden beşere hapşırma öksürme tokalaşma ortak eşya tasarrufundan bulaşır. Virüs insan vücudu dışında dışarı da en az bir saat yaşadığından münhasıran Çin, Güney Kore, Vietnam üzere devletlere seyahat eden kimselerin eldiven ve maske kullanılması önerilir. 

SARS VİRÜSÜNDEN KORUNMANIN YOLLARI NELERDİR?

Uzakdoğu devletlerine seyahat Ocak ve Nisan ayları boyunca yapılmamalı

Sars virüsü olan ortamlarda süratle uzaklaşma

Eldiven ya da maske kullanma

Tanısı konulan hastanın mutlaka toplu yerlere girmemesi konusunda bilirkişiler ihtar da bulunur. 

SARS VİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Tedavi süreci hala araştırılıyor. Bu yüzden bilirkişiler bağışıklığı güçlendirecek birtakım ilaç tedavileri uygular. Mahsusen belirtilerin şiddeti azaltılarak vücudun virüsle savaşması sağlanır. Bu yüzden bilirkişiler sık sık A, C ve E vitamini tüketiminin artırılması gerektiğini vurguluyor. Hastaların birçok uzun mühlet teneffüs cihazlarına bağlı nefes alıp veriyor. 

Yorum Ekle