Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çin’de 5G “Tamam”, 6G için Çalışmalar Başladı

Çin’de 5G “Tamam”, 6G için Çalışmalar Başladı

5G hizmetlerini memleket çapında hizmete başlatan Çin, bir sonraki nesil 6G için araştırma ve geliştirme sürecini resmi olarak başlattı.

Çin’in Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’nın yayınladığı bir basın bildirisine nazaran hükümetin birkaç bakanlığı ve araştırma kurumları, bu iş için bir teknoloji ar-ge öbeği kurdular. Çin hükümeti, daha evvel 6G geliştirme sürecini 2018 bitmeden evvel başlatacağını söylemiş, ticari ağların 2020’lerin sonu gelmeden hazır olmasını umduğunu belirtmişti. Memleket 4G meydanında biraz geç kalsa da, 5G’de önder konumunda.

Çin, şu an yerkürenin en geniş 5G ağına sahip durumda. Ama devletin telekom bileşenlerinde değerli bir olan Huawei, ABD’nin güvenlik telaşları nedeniyle Amerikan pazarının dışında kalmış durumda. ABD Yöneticisi Donald , Amerika’nın 6G’de başkan olmasını istediğini söylemişti, lakin bu husus şimdi belirsizliğini koruyor.

Samsung ise 6G için kendi memleketi Güney Kore’deki çalışmalarını sürdürüyor. Bu firmaların yanı sıra Kuzey Finlandiya’daki 251 milyon euro’luk 6Genesis girişimi, 6G araştırmalarını başlattı.

6G’nin hazır olduğunda 1Tbps’ye kadar teorik suratlara ulaşabileceği düşünülüyor.

Yorum Ekle