Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çin, Oyun Oynamaya Sınırlama Getirdi!

Çin, Oyun Oynamaya Sınırlama Getirdi!

Gençlerin başında çok çokça vakit geçirmeleri Yerküre umumunda büyüyen bir telaş iken, Çin’de düzenleyiciler duruma el atarak oyun alışkanlıklarını denetim etme eforuna girmiş durumda. New York Times tarafından bildirildiğine nazaran Çin hükümeti, evlatların ve gençlerin bilgisayar oyunu oynayarak geçirdikleri vakti sonlandırmayı planlıyor.

Çin’in Ulusal Basın ve Yayım Müdüriyeti tarafından duyurulan düzenlemelere nazaran 18 yaşın altındaki bireyler, akşam 10 ve sabah 8 arasında oyun oynayamayacak. Ayrıyeten hafta içerisinde günde 90 dakika ve hafta sonu ve tatillerde de günde 3 saat ile sınırlandırılacaklar. Sair kuralların arasında ise gençlerin kendi gerçek isimlerinin kullanmalarının farz tutulması ve oyun içi silahlar ve giysiler üzere indirilebilir içerikler için ne kadar para harcayacaklarının sınırlanması bulunuyor.

Çinli hizmetliler, gençler arasındaki medya oyun bağımlılığı orantısı ile uğraş edilmesi gerektiğini, bu sorunun göz bozukluklarına ve akademik performans düşüşüne sebep olduğunu söylüyor.

Gelgelelim harcanan ziyade devrin bağımlılık olarak tanımlanması konusunda da mütehassısların tartışmaları sürüyor. Yerküre Sıhhat Tertibi (WHO) “oynama bozukluğu” teşhisini geçtiğimiz yıl tamamladı ancak net bir teşhis kriterinin bulunmaması yüzünden psikologlardan tenkit aldı. Buradaki en büyük sorunlardan biri nedensellik: Çokça oyun oynamak mı içtimaî içe kapanma üzere davranışlara sebep oluyor, yoksa çevre meselelerin önünde mı oyunlar bir başa çıkma metodu olarak kullanılıyor.

Kendi sıhhatlerine zarar verecek kadar ziyade oyun oynayan gençlerin olduğu kesin fakat unsur tasarrufunu temel alan bir bağımlılık modeli kurmanın ne kadar akıllıca olduğu tartışılabilir. Bunların yanı sıra, New York Times’ın da belirttiği üzere, genç oyuncular muhtemelen VPN tasarrufu sınırlamasında da olduğu üzere bu sınırlamanın da bir tahlilini bulacaklardır.

Yorum Ekle