Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çileğin yararları nelerdir? İftardan sonra çilek tarafsanız? Çilek alerjisi nedir?

Çileğin yararları nelerdir? İftardan sonra çilek tarafsanız? Çilek alerjisi nedir?

İlkbahar aylarıyla birlikte tezgahlardaki alanını alan çilek, tabiatta domatesten sonra bulunan en güçlü antioksidan meyvesidir. Bu sayede insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Lakin nadirende olsa birtakım kişilerde şiddetli alerjiye neden olur. Sizler için çilek hakkında merak edilenleri araştırdık. Evet çileğin yararları nelerdir? İftardan sonra çilek tarafsanız? Çilek alerjisi var mıdır?

Çilek, gül ailesine mensuptur. Yerküre üzerinde 20 çeşidi bulunan çilek, ticari olarak yetiştiriciliği ise bahçe olarak yapılır. Tabiatta bulunan en kıymetli C vitaminidir. Bu yüzden insan sıhhatine yarar sağlar. Çiçeklenme sürecinden sonra İlkbahar rüzgarının tesiri ile birçok polen üzerinde biriktiren bu sayede de olgunlaşır. Uzun mühlet güneşe maruz kalmaktan hoşlanmaz. Yetiştiği toprağa nazaran içerdiği vitamin ve mineral çeşitliliği değişir. Seraya münâsib bir yetiştirme hali vardır. Lakin nadiren de olsa birtakım kimselerde çilek alerjisi ortaya çıkar.  Çilek alerjisine neden olan etkenlerden biri bağışıklık sistemidir. Çileğin içerisinde bulunan proteinleri, zararlı olarak algılayan bağışıklık sistemi, antikor ve histamin üreterek çileği vücuttan atmaya çalışır. Böylelikle alerji belirtileri ortaya çıkar.Ulusal Sıhhat Enstitüleri’ndeki bilim adamları, çilek alerjisinin semptomlarının 2 saat içinde vücutta görülmeye başladığını belirtiyorlar. Tıpkı vakitte çilek alerjisi deri prick testi ve kan testi ile de tespit edilir.

İFTARDAN SONRA ÇİLEK TARAFSANIZ NE OLUR?

Ramazan aylarında değişen öğünler vücutta her ne kadar bir ekip komlikasyonlara neden olsa da eksperler sistemli ve sağlıklı beslenmenin yararlı olacağını belirtiyor. Bilhassa son devirlerde koronavirüs nedeniyle bağışıklığın güçlü olması gerektiğini vurgulayan bilirkişiler bunun içinde bol bol antioksidan içeren besinler tüketilmesini önerir. Çilek de bu besinlerden biridir. Çilek, alerjisi olmayanlar dışında sairleri için inanılmaz yararlar sağlar. Bağışıklık sistemindeki antikorlara destek olur. Hücrelerin yenilenmesini sağlar. Gün uzunluğu susuz kalmış tükürük bezlerini güçlendirerek ağız içindeki enfeksiyonu azaltır. Dişlerin yüzeyindeki besin atıkların olumsuz tesirlerini azaltır. Mide duvarını güçlendirerek, uzun mühlet aç kaldıktan sonra birden dolan midenin bulanmasını köstekler. Bağırsakların fonksiyonlarını artırır. İçeriğinde şeker sayesinde kan basıncını istikrarlar. 

ÇİLEĞİN YARARLARI NELERDİR?

Güçlü bir antioksidan olan çilek cilt sıhhati için vazgeçilmez bir meyvedir. Cilt yüzeyinde konuta dermisindeki meyyit hücreleri arındırarak parlaklık ve canlı bir görünüm kazanmasına neden olur. Mahsusen cilt lekeleri, akne oluşumu ve cilt marazlarının yaşanmasını önleyen çileğin suyunu çıkartarak yüzünüze detoks uygulayabilirsiniz. Güneş ışınlarına karşı ciltte kalkan oluşturan çilek, yaşlanmaya meyilli hücrelerinin nispetini azaltır.

Yorgunluk sonrası ortaya çıkan göz şişliği ya da tam zıddı göz çukurları içinde birebir yarar sağlar. Dilimleyip gözlerin üzerine koyarak bu çeşit rahatsızlıkların yaşanmasını önlemiş olursunuz. Bunun yanı sıra tüketildiğinde de gözün gereksinimi olan vitaminleri sağlayarak korneanın ve retinanın sıhhatini korur.

B kompleksi bakımından güçlü olan çilek saçların güçlenmesinde tesirlidir. Saç köklerini güçlendirerek dökülmesini önler. Parlak ve yumuşak görünmesini sağlar. 

Phytonutrient hususu berbat kolesterol seviyesini azaltır. Bu maddeyi vücut kendi üretmez. Lakin günlük muhtaçlık duyduğu husustur. Çilek bu unsur bakımından epey zengindir. Ayrıyeten çilek damar tıkanıklığını önler. Böylelikle kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

K vitamini ve kas gelişimi bakımından tesirlidir. Çilek K vitamini bakımından güçlü olan besinler arasındadır. İleri yaşlarda ortaya çıkma ihtimali olan kemik erimesini önler.

Antioksidan bakımından güçlü olan çilek yalnızca cilde, kalbe değil birebir devirde bozulmaya meyilli hücrelerin oluşumunu önleyerek kanseri köstekler. 

ÇİLEK ALERJİSİ NEDİR?

Çilek alerjisinin en hafif belirtisi, ağızda uyuşma ve dudaklardaki karıncalanmadır. Lakin lisanda ve boğazda şişme ve kızarıklık alerjinin daha ileri bir boyutta olduğunu gösterir.

Burun tıkanıklığı, hapşurma, baş dönmesi üzere belirtiler de gayri hafif semptomlardandır. Ama ciltte kızarıklığın başlaması ve deri dökülmesi, alerjinin önemli boyutlarda olduğuna işarettir. Bilirkişiler bu durumlarda çoklukla krem tedavisi uygular.

Tıpkı hengamda çilek alerjisinin tehlikeli belirtileri arasında; bilinç kaybı, kan basıncının düşmesi, nefes darlığı ve çok nadir görülsede anafilaktik şoktur.

ÇİLEK ALERJİSİ NASIL MAKBUL?

Çilek ve çileğin ham husus olarak kullanıldığı yiyecek, içecek ve kozmetik eserleri kullanılmamalıdır.

Ciltte oluşan kızarıklık, şişme, döküntü ve iltihaplanmaya karşı eksperler çoklukla su orantısı yüksek losyonlar verir.

Alerji önemli boyutta ise hasta hastaneye yatırılıp altına alınmalıdır. Ağızdan mideye kadar olan yeri etkileyen alerji için, antihistaminik ilaç tedavisi uygulanır.

Nadir olarak görülen öteki bir yan tesir anafilaksi, yani şiddetli şok ise epinefrin ile edilir.

Yorum Ekle