Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çil nedir? Yüzde oluşan çilleri nasıl makbul? Çilleri yok eden en tesirli 5 metot

Çil nedir? Yüzde oluşan çilleri nasıl makbul? Çilleri yok eden en tesirli 5 metot

Çoklukla yaz aylarında artan çilleri, zararlı güneş ışınları nedeniyle oluşur. Kimi şahıslarda lâtif bir görünüm oluştursa da kimilerinde rahatsız edecek boyutta kadar ulaşan çiller aslında yollarla en aza indirilebilir. Evet bu nasıl olacak? Yüzdeki çilleri gideren en tesirli usuller neler? Gelin birlikte öğrenelim…

Çil, derinin üzerinde güneşin tesiri ve genetik nedenlerden ötürü oluşan, küçük kahverengi lekelere verilen isimdir. Daha çok açık tenli ve kızıl saçlı, mavi, yeşil ya da ela göz renkleri olan şahıslarda görülen çiller, acilen derhal her yaşta ortaya çıkıyor. Kişilerde cilt rengini melanin orantısı belirliyor. Melanin sadece cilt rengini belirlemekle kalmıyor tıpkı devranda uzun vade güneş altında kalmanın zararlı tesirlerine karşı da hami hizmeti ve işlevi vardır. Vücudumuzdaki melanin nispeti güneşin zararlı ışınlarına maruz kaldıkça ya da farklı nedenlerden ötürü azalır. Bununla birlikte çillerin artığı ya da oluşmaya başladığı görebilirsiniz. Çiller ikiye ayrılıyor; Birincisi çocukluk periyodunda, genetik nedenlerden ötürü oluşanlar ve ileri bir yaşta sistemsiz bir halde ortaya çıkanlar formunda. 

Ephelides (ephelis): Bronz, hafif kırmızımsı yahut açık kahverengi olan ve tipik olarak güneşli aylarda görülen 1 mm-2 mm düz noktalar olarak tanımlamaktadır. 

Lentijinler (lentigo): En yaygın güneş yanığı ve güneş hasarı ortamında bulunan kimi büyük pigmentli lekeler için tıbbi tabirdir.

Güneş ışınlarının tesirli olduğu saatlerde, cildinize güneş kremi sürmeden dışarıya çıkıyorsanız çillerin oluşmasına sebep olabilirsiniz. Çocuklarda görülen efelit tipi küçük çiller çoklukla tedaviye muhtaçlık kalmadan ergenlik periyodundan sonra kaybolur. Daha sonrasında çil lekeleri oluşan kimselerin bir dermatoloğa görünmelerinde yarar vardır.

ÇİLLERİ YOK EDEN TESIRLI 5 METOT

 Limon suyunu parmak uçlarınızla çil lekelerinize uyguladığınız vakitle renginin açıldığını göreceksiniz.

 2 yemek kaşığı havuç suyuna 20 damla limon suyu ekleyerek yüzde oluşan çillerinize uyguladığınızda çillerin oluşmasını engelleyebilirsiniz.

– C vitamini bulunan besinler çilleri ve lekeleri önlüyor.

– 2 avuç kabuklarından ayıklanmış bademleri, un haline getirin. İçerisine bir çorba kaşığı bal ve yumurta akını ekleyin. Krem kıvamına gelene kadar gül suyu ile karıştırın. Haftada 1 defa maske olarak kullanın.

ÇİLLERİ YOK EDEN KARPUZ MASKESİ

Karpuzu rendeleyin, maske hazırlayıp yüzünüze uygulayın. 10-15 dakika yüzünüzde tutun. Kuru cilde sahipseniz maskeyi pratikten evvel yüzünüzü bitkisel yağla silin ve havluyu bir kaşığı karbonat+ılık su karışımında ıslatıp yüzünüze 5-6 dakikalık kompres uygulayın. Maskeyi oda sıcaklığındaki suyla çıkarıp, cilde nemlendirici krem sürün. Bu maskeleri akşamları yapmanız önerilir. Zira daha sonra yüzünüz güneş ışınlarına maruz kalmamalıdır. 

Yorum Ekle