Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Chrome’dan Sekmelerin “RAM Yemesine” Yeni Mani

Chrome’dan Sekmelerin “RAM Yemesine” Yeni Mani

Hayatına hafif ve süratli bir tarayıcı olarak başlayan Chrome, hala en hızlılarından olsa da,  “hafif” olma özelliğini uzun mühlet evvel yitirmiş durumda. Tarayıcıyı geliştiren Google ise bu durumu bir ölçü yatıştıracak bir “sekme dondurma” işlevi üzerinde çalışıyor.

2015’te ortaya çıkarılan “Tab Discarding” işlevi, sistem belleğindeki boş alan azaldığında sekmelerin art planda yüklenmesini engelliyor, yalnızca tıklandığında açılmasını sağlıyor ve bu sayede bir mikrar bellek tasarrufu sunuyordu. Yeni işlev olan “Tab Freeze” yani sekme dondurma buna emsal bir biçimde çalışıyor lakin sekmelerin ne hengam donacağı ve ne kadar müddet donuk kalacağı konusunda size daha çok kontrol sunuyor.

Chrome 79 Canary’de test edilen yenilik, chrome://flags/#proactive-tab-freeze altındaki ayardan aktif hale getirilebiliyor. Bu adresi tarayıcınızda açtığınızda ayarı birkaç farklı seçenek ile etkinleştirebiliyorsunuz. Sekmelerin şu anki durumunu ise chrome://discards adresinde görebiliyorsunuz.

Bu seçeneklerin ne hengam bizlere ulaşacağı, velev final sürüme gelip gelmeyeceği aşikâr değil. Lakin bu cins seçenekler kullanıcının önüne sunulursa, biraz baş karıştırıcı olabilir.

Yorum Ekle