Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Chrome’a Telefon Numarası Gönderme İşlevi Geliyor

Chrome’a Telefon Numarası Gönderme İşlevi Geliyor

Google, bilgisayarın başındayken monitörde gördüğünüz telefon numaralarını cep telefonunuza göndermenizi sağlayan bir işlevi test ediyor.

Telefonla internette dolaşırken bir telefon numarası gördüğünüzde, web adresi açar üzere numaraya dokunup, akabinde ara düğmesine dokunarak arama yapabiliyorsunuz. Ama masaüstünde birebirini yapmak mümkün olmuyor. Yeni seçenek, PC monitöründe gördüğünüz telefon numarasını tekrar yazmaya gerek kalmadan telefona göndermenizi sağlıyor. Chrome 78 betada bulunan işlev, yeni cihazdan cihaza sekme gönderme işlevine misal bir biçimde çalışıyor.

Masaüstü Chrome’da bir telefon numarası gördüğünüzde bu numaraya tıklayıp yeni “Cihazlarınızdan arayın” menüsünü kullanarak, bağlı telefonlarınızdan birine numarayı gönderebiliyorsunuz. Web sahifesinde telefon numarası üzerine köprü eklenmemiş olsa bile birebir seçeneğe ulaşabiliyorsunuz.

Numara telefona ulaştığında, tek bir dokunuşla arama yapabiliyorsunuz. İşlev varsayılan olarak açık bulunuyor, lakin isterseniz chrome://flags/#click-to-call-context-menu-selected-text adresini açıp “Enable click to call feature on desktop when a phone number is selected” seçeneğini değiştirerek devre dışı bırakabilirsiniz.

Beta aşamasındaki işlevin sürüme ne devir geleceği şimdi muayyen değil.

Yorum Ekle