Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Chrome Tatbikleri Bu Tarihlerde Veda Ediyor

Chrome Tatbikleri Bu Tarihlerde Veda Ediyor

Google, Chrome pratiklerini farklı işletim sistemlerinde ne devir kapatacağına dair planlarını açıkladı. Firma, Chrome pratiklerini terk edeceğini birinci olarak 2016‘da duyurmuştu.

Firma, Chrome tatbikleri 2013’te çıktığından bu yana web platformunun büyük bir aşama kaydettiğini söylüyor. Asrî tarayıcıların ortaya çıkması ve Aşamalı Web Pratikleri (PWA), firmaya nazaran web’in birçok muhtaçlığa karşılık verebilecek hale geldiğini gösteriyor. Chrome tatbikleri kategorisi, 2017’de Google’ın web mağazasından kaldırılmıştı.

Artık ise firma, Mart 2020’den itibaren Chrome Web Store’un yeni Chrome pratiklerini kabul etmeyeceğini açıkladı. Bununla birlikte geliştiriciler, daha evvel yükledikleri pratikleri Haziran 2022’ye kadar güncelleyebilecekler. Haziran 2020 itibariyle Windows, Mac ve Linux’ta Chrome pratiği desteği sona erecek. Bununla birlikte Chrome Enterprise ve Chrome Education Upgrade müşterileri, desteği bir vade uzatma seçeneğine sahip olacaklar.

Haziran 2021’de ise Chrome OS’taki Chrome pratiği desteği tamamlanacak. Bu esnada NaCl, PNaCl ve PPAPI üzere kıymetli API’ların da ömrü tamamlanmış olacak. Dileyen müşteriler, desteği Haziran 2022’ye kadar uzatabilecekler. Chrome tatbikleri bu tarihten sonra hiç çalışmayacak.

Firma, geliştiricilere yönelik bir Chrome pratikleri sahifesini yayınlamış durumda. Tüm bu tarihlerin yalnızca Chrome pratiklerini (Chrome Apps) ilgilendirdiğini, Chrome eklentileriyle bir ilgisi olmadığını söyleyelim.

Yorum Ekle