Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Chrome, Safari ve Edge Muvaffakiyetle Hack’lendi

Chrome, Safari ve Edge Muvaffakiyetle Hack’lendi

Çin’de gerçekleştirilen bir etik hack yarışında tanınan yazılımlardaki güvenlik açıkları amaç alındı. İki gün süren Tianfu Cup yarışında Chrome, Safari ve Edge, muvaffakiyetle hack’lendi.

‘de tek günde üç açık bulundu ve tarayıcı, bu yerde en berbatı oldu. Google’ın web tarayıcısı ise iki başarılı hack’e maruz kaldı. Bu arada Apple’ın web tarayıcısı Safari de bir başarılı hack’in kurbanı oldu. Müsabakanın 16 Kasım’da gerçekleşen birinci gününde Office 365 bir kere başarılı olarak hack’lendi. Bunun yanında Adobe PDF Reader bir kere, D-Link DIR-878 üç sefer, qemu-kvm + Ubuntu (Linux çekirdeğindeki sanal makine) bir sefer hack’lendi.

2. gün hack sayılarında düşüş gözlendi. Adobe PDF Reader iki defa, VMWare Workstation ise bir kere hack’lendi. Yarışın ahir 360Vulcan, bulduğu açıklar sayesinde 382.500 dolar kazandı.

Etik hack’leme yarışları bulunan açıklarla yazılım üreticilerinin yüzünü biraz kızartsa da, meselelerin giderilmesi açısından kıymetli bir yarar da sağlıyor. Aktifliğe büyük firmalardan hiçbirinin katılmadığı belirtiliyor. Lakin gelecek müsabakalarda bu çeşit başarılı hack’ler devam ederse, büyük firmalar aktifliğe ilgi gösterebilir.

Yorum Ekle