Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Chrome, Daha Sık Güvenlik Yenileştirmesi Alacak

Chrome, Daha Sık Güvenlik Yenileştirmesi Alacak

Google’ın web tarayıcısı Chrome, güvenlik güncelleştirmelerini yakında daha süratli almaya başlayacak. Firma, “yama boşluğunu” 33 günden 15 güne düşürdüğünü söylüyor.

Yama boşluğu, bir güvenlik açığının açık kaynaklı bir kütüphanede onarılmasının akabinde, bu kütüphaneyi kullanan programa ulaşmasının kaç sürdüğünü açıklayan bir terim. Birçok yazılım birebir açık kaynaklı bileşeni kullandığından, yama aralığı önemli bir güvenlik riski olarak bedellendiriliyor.

Güvenlik meseleleri açık kaynaklı kütüphanede onarıldığında, dertle ilgili detaylar herkese açık olarak paylaşılıyor (çoğu açık kaynaklı girişim herkese açık olduğundan ve saydamlığı tercih ettiğinden). Lakin bu ayrıntıların paylaşılması, hacker’ların şimdi yamayı kullanmayan programlara akın düzenlemesine yol açabiliyor.

Google ve Microsoft üzere birçok yazılım üreticisi, yazılımlarını sabit bir takvime nazaran güncelliyor. Bu yüzden hacker’lar, yamaların yayınlandığı tarihler arasında harekete geçerek hücum düzenleyebiliyorlar.

Chrome 76’da 33 olan yama aralığı, Chrome 68’de 15 güne düşecek. Yani firma, yama boşluğunu azaltmak için daha sık güvenlik güncellemesi yayınlayacak. Google, bu bahiste iyileştirmeler yapmak için çalışmalarını sürdüreceğini söylüyor.

Yorum Ekle