Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Chrome, “Ağır” Reklamları Engelleyecek

Chrome, “Ağır” Reklamları Engelleyecek

Google, çok çokça menşe kullanan reklamları durdurmaya yönelik bir reklam engelleyicisini Chrome’a eklemeye hazırlanıyor.

Chrome’un RAM tüketimi konusunda tasarruflu davranmadığı bilinen bir gerçek, gelgelelim bundan her vakit tarayıcı sorumlu olmayabiliyor. Bazen reklamlar da işlemci, RAM üzere asılların savurganca kullanılmasına yol açabiliyor. 9to5Google’a nazaran Chrome geliştiricileri, bu sorunu çözmek için “ağır reklamları” yüklemeyi durduracak bir üzerinde çalışıyorlar.

Birinci olarak bir Chromium geliştiricisinin iletisinde görünen işlev, daha sonra Google tarafından da kısaca açıklandı ve “ağır reklamın” ne manaya geldiği açıklığa kavuşturuldu. Google’ın kılavuzuna nazaran reklamlar, ana işlemci iş parçacığını yekun 60 saniyeden ziyade kullandığında, ana iş parçacığını 30 saniyelik bir müddet içinde 15 saniyeden ziyade kullandığında yahut asıllarını yüklemek için 4MB’tan ziyade data aktarımı yaptığında ağır reklam olarak pahalandırılacak. Engellenen reklamların bölgesini, reklamın neden engellediğini açıklayan bir günah bildirisi alacak.

İşlev şimdi deneysel aşamada olduğundan birkaç aydan evvel Chrome’un final sürümüne gelmesi beklenmiyor. Chrome Canary’de işlevi etkinleştirmeye yönelik iki ayar bulunuyor.

Google, gelirlerinin büyük kısmını reklamlardan elde etse de, reklamların Chrome kullanıcılarının deneyimini noktayla bir etmesini istemiyor. Bunu anlamak mümkün, zira reklamların denetimden çıkması, reklam engelleyicilerin tasarrufunu çok yaygınlaştırabilir. Firma, zorlansa da bu bahiste bir istikrar kurmaya çalışıyor.

Yorum Ekle