Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Chrome 80 Artık Yetti Dedirten Bildirimleri Engelleyecek

Chrome 80 Artık Yetti Dedirten Bildirimleri Engelleyecek

Google’ın bir sonraki sürümü, artık sıkıcı olmaya başlayan site ikazlarını varsayılan olarak engelleyebilir. Firmanın bu çeşit açılır kutucukları Chrome 80‘den itibaren engelleyeceği ortaya çıktı.

Firmanın Chrome 80’i duyuan blog yazısına nazaran güncelleme, “bildirim müsaadesi isteklerinin işinizi kesmesini azaltan daha sessiz bir bildirim müsaadesi kullanıcı arayüzü” sunacak. Metne nazaran site ihtarları, kullanıcılar arasında “ortak bir şikayet” haline dönüşmüş durumda. Birçok web sitesi ikazları gerektiğinde değil, birinci ziyarette gösterdiğinden, şu sıralar rastgele bir web sitesine birinci girişinizde bu ihtarları geçmeniz gerekiyor.

Yeni işlev, sitelerin ihtarlarına abone olmanızı isteyen bu bildirimleri gizlerken, iştirak orantısı çok düşük olan sitelerde bildirimleri büsbütün engelleyecek. Bu noktada bir zımnilik telaşı de doğacak üzere görünüyor: Google’ın hangi sitelere daha çok üye olunduğunu bilmesi (en azından firmanın söylediklerinden bu türlü anlaşılıyor), kimi kullanıcıların canını sıkabilir.

Yeni işlev Firefox kullananları pek şaşırtmayacak zira birkaç gün evvel yayınlanan Firefox 72, bu ikazları URL çubuğundaki bir simgenin altında gizlemeye başladı. Chrome 80 de misal bir yol izleyecek ve Ayarlar menüsünde görünecek olan yeni seçenek, “daha sessiz bildirim arayüzü” olarak tanımlanan işlevi etkinleştirmeye imkan tanıyacak.

Yeni seçenek, Chrome 80’i indirenler tarafından çabucak faal hale getirilecek. Bunu yapmazsanız, Google önümüzdeki haftalarda işlevi varsayılan olarak aktifleştirecek.

Yorum Ekle