Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Cezerye nedir? Cezeryenin yararları nelerdir? Cezerye nasıl tüketilir?

Cezerye nedir? Cezeryenin yararları nelerdir? Cezerye nasıl tüketilir?

Akdeniz Ortamı’nda yaygın olarak imgesi lokuma benzeyen cezeryenin ne olduğunu biliyor musunuz? Vitamin ve mineral deposu olan cezerye birkaç besin bedelinin bir araya gelmesiyle yapılır. Vücudun gücünü artıran cezerye hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet Cezeryenin yararları nelerdir? Cezerye nasıl tüketilir? Tüm soruların detayı haberin detayında…

Arapçada Havuç manasına gelen Cezerye, havuç, toz şeker ve Hindistan cevizi ile yapılan bir tatlı çeşididir. İçerisine Antep fıstığı, fındık yahut ceviz eklenebilir. Omega-3 ve A vitamini bakımından varlıklı olan besinlerin bir araya gelerek yapılan bu tatlı tipi mahsusen kış aylarında ortaya çıkan marazlara yarar sağlar. Havuçlar rendelenip kaynatılır. İçerisine toz şeker eklenir. Uygunca kaynatılır. Bu esnada içerisine isteğe bağlı yukarıda sayılan kuruyemişleri eklenebilir. Daha sonra muayyen süreçlerden geçirilir. Birtakım yörelerde tüm süreçler yapıldıktan sonra ateşte kavrularak da tüketilir. Akdeniz Bölgesin’de sıklıkla yapılır. Mersin yöresinde adım başı her tarafta var. Arap kültüründen yüzyıllar evvel kültürümüze girdi. Kahve ya da çay üzere içeceklerle bir arada ikram edilir. Bunun dışında yöre halkı misafirlerine ikram ederek onlara bedel verdiklerini gösterir. Buraları ziyaret eden turistlerin ise ikramlık olarak tercih ettiği tatlı çeşididir. İçeriğinde havuç bulunduğundan besin bedelleri birebirdir. Bunun yanı sıra içerisine fındık, ceviz ya da Antep fıstığı konulduğunda bu paha iki kat artar. 

CEZERYENİN YARARLARI NELERDİR?

A vitamini bakımından varlıklı olduğundan göz sıhhati için birebir yarar sağlayan ülkü bir besindir. Bilirkişiler havucu direk tüketemeyenler için önerir. Münhasıran ileri yaşlarda görülen katarak illetinin önüne makbul. Şayet içeriğinde ceviz varsa tıpkı vakitte gözlerin görme nispetini artırır.

İçeriğinde fındık içeren cezerye cildin yenilenmesini destekler. Hücrelerin oluşumunu koruyan fındıklı cezerye saçların daha daha gür çıkmasını sağlar. Anti aging tesir göstererek yaşlanmayı geciktirir.

Tüm çeşitleri kronik yorgunluğu ortadan kaldıracak en besindir. Had hücrelerin yapısını korur. Bu sayede ruhsal marazların yaşanma mümkünlüğünü da azaltır. Metropollerde yaşayanlar için mütehassıslar, günde en az ortalama iki dilim tüketmesi gerektiğini vurguluyor.

Lif bakımından varlıklı olan cezerye makûs kolesterolü düşürerek kalp ve damar sıhhatine yarar sağlar. Bunun yanı sıra sindirimi düzenler hem kabızlığı hem de ishalin oluşmasını önler. Tıpkı vakitte diyet yapanlar için ülkü bir tatlı çeşididir. Haddinden fazla tüketilmedikçe kilo vermede yardımcı olur.

Yüksek vitamin ve mineral içerdiğinden vücudun kuvvetini yükseltir. Klâsik olarak yeni evlenen çiftler tüketir. Hem yumurtalığı korur hem de erkeklerdeki sperm orantısını artırır.

Had hücrelerini güçlendirdiğinden dimağa de yarar sağlar. İleri yaşlarda görülen unutkanlık ve alzheimer üzere marazları önler.

Yorum Ekle