Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Çevrimiçi Yerkürenin Efsane İsmi Randy Suess Hayatını Kaybetti!

Çevrimiçi Yerkürenin Efsane İsmi Randy Suess Hayatını Kaybetti!

Şayet rastgele bir toplumsal ağ yahut internet forumunda bir şeyler yayınladıysanız, bu üzücü haber sizi de bir biçimde ilgilendiriyor demektir. Birinci online ilan panosunun yazılımının yaratıcısı olan Randy Suess, birkaç gün evvel, 74 yaşında hayatını kaybetti. Kendisi ve Ward Christensen, 1978 yılında Computer Bulletin Board System (CBBS – Bilgisayar İlan Panosu Sistemi) yazılımları ile kullanıcılara fikirlerini paylaşmak, bildirim yayınlamak yahut ferdî olarak buluşmadan koordine olmak için merkezi bir sistem vermişlerdi. Alışılmış ki bu sistem günümüzde gördüğümüz devasa internet hizmetleri kadar karmaşık değildi. CBBS, erişmek için bir dial-up modem gerektiren şahsi bir şahsî bilgisayarı temel alıyordu.

Ondan sonraki on yıllar içerisinde bu dial-up ilan panoları pek çok kişi için online yerküreye atılan birinci adımlardı. Süratli bir halde asrî internetten bekleyebileceğiniz canlı konuşma, çok oyunculu oyunlar ve saf ki çevre yayınları içerecek bir biçimde büyüdüler, yalnızca günümüze nazaran çok daha “kaba” bir yapıya sahiplerdi. Pek çok sevdalısı yalnızca birkaç MB bile olsa, yeni bir oyunu indirmek için bütün gece beklemenin gerekmesini yahut konuttaki öteki insanlar ile telefon hattı için yaşanan yarışması hatırlayacaktır.

Içtimaî ağlar ve emsal paylaşım siteleri, bu olağan sistemin yanını çoktan aldılar. Ama online muhaberenin, Suess’in çalışması olmadan bu günlere gelebilmesi de pek mümkün görünmüyor…

Yorum Ekle