Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
CES 2020’nin Yıldızı: Digit Kurye Robot!

CES 2020’nin Yıldızı: Digit Kurye Robot!

Las Vegas’taki CES 2020‘de pek çok farklı robot görülse de, bunların kimileri mahsusen dikkat çekiyor. Tahminen de bunların arasında en kıymetlisi, birinci işine başlamak için fuarda gezintiye çıkan Digit robotuydu. Digit, ABD firması Agility Robotics tarafından üretilen çift ayaklı bir teslimat robotu olarak tanımlanabilir ve artık isteyen kimseler için yalnızca altı rakamlı (dolar olarak) bir fiyat karşılığında satın alınabiliyor.

Digit’in birinci gösterimi 2019 Mayıs tarihinde Agile ve araba üreticisi Ford arasında bir paydaşlık olarak yapılmıştı. Bu robotun sürücüsüz teslim araçları içerisinde “yaşaması” ve müşterilerin paketlerini, araçtan kapıya kadar olan son birkaç metrede işini yapması bekleniyordu.

Saksılar, kırık kaldırım taşları ve bahçe süsleri üzere nesnelerin arasından geçmek çift ayaklı bir robot için zorlayıcı bir şey olsa da, bir meseleyle karşılaştığında teslim kamyonetine geri bildirmesi, oradaki daha güçlü bir donanımın da en yeterli yolu bularak robota talimatları iletmesi planlanıyordu.

Ford hala bu planı devam ettirmekte ve girişimde çalışmaya devam etmek için iki Digit ünitesi sipariş etmiş durumda. Fakat Agility, mütevazı robotun kuryelikten daha büyük bir potansiyeli olduğunu söylüyor.

Agility CEO’su Damion Shelton‘ın söylediğine nazaran robotun gelecekteki kariyer planlarının arasında depo çalışmaları yahut denetimli ortamlarda incelemeler yapmak bölge alıyor.

Şayet kendi Digit robotunuza sahip olmak istiyorsanız, yalnızca “biraz” varlıklı olmanız ehliyetli olmayabilir. Zira birinci üretimin yalnızca altı ünite sunması ve 2020’nin tamamı boyunca 20-30 robot üretilmesi bekleniyor.

Yorum Ekle