Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
CES 2020’de Birinci Asus 14 İnçlik ROG Zephyrus Geldi!

CES 2020’de Birinci Asus 14 İnçlik ROG Zephyrus Geldi!

CES fuarında bu sene teknoloji markaları tarafından bir çok yenilik tanıtılıyor. Her marka en savlı olduğu eserlerini CES fuarında son kullanıcının beğenisine sunuyor. Bu markalardan biri olan ASUS, oyuncu bilgisayarı teknolojilerini geliştirdiği markası Republic of Gamers serisinde 14 inç bir model tasarlayarak yüksek performanslı cihaz katagorisinde yeni bir pencere açtığını duyurdu.

Zephyrus G14 (GA401)

Birinci sefer yüksek performanslı 14 inç bir cihaz piyasaya sürdüklerinin altını çizen marka tarafından yapılan açıklamada şu sözlere nokta verildi; “Ultra ince oyun kategorisini  yeniden tanımlamadığımız bir süreçteyiz. En son örnek ise, güçlü işlemcileri ve yüksek performansı daha geniş kullanıcı kitlesi ile buluşturabildiğimiz bir fiyatta, her konuma taşınabilecek kadar kompakt olan yeni Zephyrus G14 (GA401).

Yüksek performansın artık bir çok farklı iş kolundaki kullanıcı için bir muhtaçlık olduğunu belirten marka yetkilileri, mobil bir yerküredeki yüksek performans talebine yalnızca oyuncu bilgisayarları ile yanıt vermenin bugünkü düzlemde çok önemli bir eksiklik yarattığına inandıklarını aktardı. Buna koşut olarak daha kompakt, taşınabilir ve güçlü bir cihazın grafik dizayncı, fotoğrafçı ve içerik üreticileri üzere bir çok farklı segmentte yan alan kullanıcı taleplerine karşılık olacağının altı çizildi.

15 inçlik alternatiflere nazaran çok daha küçük ROG Zephyrus G14’ün , klâsik dizüstü bilgisayar çantalarına ve sırt çantalarına basitçe sığdığı belirtildi. Zephyrus G14’ün 17,9 mm inceliğinde ve 1,6 kg tartısında olduğu edinilen gayri haberler arasında.

Kolay şarj ve uzun pil ömrü

Bugüne kadar üretilen cihazlarda yüksek performansın sonlu pil ömrünü getirdiği vurgulanırken bu durumun yeni G14’de bu türlü olmadığı aktarıldı. Maksimum seviyede hareket özgürlüğü sağlamak için büyük adaptör taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırdıklarını aktaran ASUS, günlük tasarrufta 10 saatten ziyade pil ömrünün ve 65W Type- C entegrasyonlu şarj etme yeteneğinin, G14’ü ekstra taşınabilir hale getirdiği belirtti.

Yenilikçi LED ferdileştirme

Bu segmentte 14 inç bir dizüstü bilgisayar üreterek yeni bir kullanıcı kümesi hedeflediklerinin altını çizen marka yetkilikleri, bu cihaza dair yenilikleri bununla sonlu tutmadıklarını aktardı. Cihazın art kapağında  belirli modellerde bulunan AniMe Matrix ekran bulunduğunu söyleyen ASUS, bu yeni teknolojileri ile ilgili şu detayları paylaştı; “Bu ekran, kullanıcılara karakterlerini söz etmek için yeni bir fırsat veriyor 1,215 mini LED kullanılıyor. Bu sayede animasyonlu GIF’leri ve gayrı grafikleri dilekdikleri üzere yaratıyor ve bilgisayarları ile her mealde kendilerini yansıtabiliyorlar.

Bu teknoloji ile alakalı yetkililer ayrıyeten şu detaylara konum verdi; “AniMe Matrix ekranını mükemmelleştirmek G14 girişiminde değerli bir kilometre taşıydı. Her bir LED’den ışığı eşit olarak dağıtan maskeyi oluşturduk. Bu dağınık katmanın hizalanması, mahsusen kare yanına dikdörtgen olan tek ışıklar, ülkü etkiyi elde etmek ve bunu yaparken muhtemel ısınma problemlerinden kaçmak için yanlışa nokta bırakmayacak biçimde tasarlandı.

Hem iş Hem cümbüş için yüksek performans

Yeni Zephyrus G14(GA401) ‘ün donanım detayları ile ilgili marka tarafından yapılan açıklamanın kimi satır başları şu formda; “uyarlanabilir senkronizasyon teknolojisi yıllardır var olmakla birlikte, yerkürenin birinci x86 8 çekirdekli ve 16 iş parçacıklı gelişmiş güç verimliliğine sahip en yeni AMD Ryzen 4000 Serisi Mobil İşlemci bu cihazın gücünü oluşturuyor. NVIDIA RTX grafikleri ile entegrasyon içinde çalışan bu donanımı çift kanallarda 32 GB’a kadar çıkartılabilen DDR4-3200 RAM destekliyor ve cihazda 1 TB’a kadar kapasiteye sahip bir NVMe SSD ile depolama sorunu da en süratli ve geniş bir biçimde çözülüyor. Donanım ile ilgili marka yetkilileri hem ağır yüklü işlerde hem de şimdiki tüm oyunlarda en yüksek performans talebine karşılık verebileceği de ekledi.

Ekran ile ilgili de kıymetli bir detay paylaşan ASUS, G14’ün farklı gereksinimlere nazaran uyarlanmış iki premium panel arasında bir seçenek sunduğunu belirtti. 120Hz’e kadar daha süratli bir Full HD ekran yahut daha yüksek bir WQHD çözünürlüğü seçebilir.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle