Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çemen otu nedir | Çemenin yararları nelerdir? Çemen otu çayı

Çemen otu nedir | Çemenin yararları nelerdir? Çemen otu çayı

Uzak şark devletlerinde yemeklere tat verilmesi için kullanılan çemen otu hakkında bilinmeyenlerini sizler için araştırdık. Yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan çemen otu, bağırsak meselelerini ortadan kaldırır. Bunun yanı sıra teneffüs ve aniden ateşlenme üzere sıhhat meselelerine da âlâ gelir. Pekala Çemenin yararları nelerdir?

Hem çemen otu hem de çemen tohumu olarak kullanılır. Birçok illete yarar sağlar. Yüzyıllar bitkisel tedavi formülünde kullanılan bu ot hakkında bilinmesi gerekenleri derledik. Yapılan ilmî araştırmalarda da bu otun inanılmaz yararları ortaya çıkarılmış ve kanıtlanmıştır. Buyotu olarak da isimlendirilen çemen otu, Yozgat ve Kayseri yörelerinde çaman denir. Ilmî olarak Trigonella Foenum graecum bilinir. Çin’den Akdeniz’e kadar yaygın olan çemen otunun tasarrufu yüzyıllara dayanmaktadır. Yaprakları ıspanak üzere tüketilir. İçeriğindeki yağı epeyce çeşitlidir. Orta Şark ve Hint mutfağında çokça tercih edilir. Toz haline getirilerek salça ile karıştırılıp kahvaltıda da kullanılır. 

ÇEMEN OTUNUN YARARLARI NELERDİR?

İçerdiği antioksidan sayesinde vücudu toksinlerden arındırır.

Bed kolesterolü düşürecek kimi bileşenler içeren çemen tohumu kandaki kolesterolü düzenleyerek kan akışını istikrarlar.

Kandaki yağın yanı sıra karaciğerdeki toksinleri de temizleyerek cilt hastalıklarına yakalanma orantısını düşürür. 

Yapılan kimi testlerde çemen otunun vücuttaki iltihabı kuruttuğu velev kanserli hücreleri azaltığı ortaya çıkmıştır. Çemen otu yağın vücut yüzeyinde meydana gelen enfeksiyonları azalttığından doğal tedavi de kullanılır. 

100 gram çemen otu gün içerisinde vücudun muhtaçlığı olan demiri karşıladığından anemi üzere rahatsızlıklara yakalanma orantısını düşürür.

Yüksek lif içeren bu besin gün uzunluğu tokluk hissi verir. Başkaca yapılan araştırmalarda içerisinde diyet lifi konsantrasyonlarından biri bulunmuştur.

Antioksidan sayesinde vücudu temizlerken yaşlı hücreleri de yok eder. Genç hücrelerin ise sayısını artırır. 

– Hasara uğramış hücreleri yenilediğinden vücudun tüm sistemlerini dezenfekte eder. Mahsusen hudut sistemini temizleyen bu ot, gerilim, depresyon ve yorgunluk üzere rahatsızlıkların riskini azaltır.

Çemen otu kan şekerini dengelediği yapılan vesair araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Ayrıyeten illetinin da ilerlemesini köstekler.

2016-2017 yıllarında yapılan araştırmalarda bu otun zihinsel gücü artırdığı unutkanlık seviyesini azaltığı keşfedilmiştir. 

Çemen otunun mide mukozasını koruyarak, ülser ve reflü üzere rahatsızlıklara yakalanma nispetini azaltır.

Nizamlı antreman ile bir arada alınan çemen otu tozu kas kütlesini kuvvetlendirerek ve direncini artırır.

Regl periyodundaki hatunların şiddetli sancı ve kas ağrılarını azaltır. Yeni veladet yapan analar ise tertipli bir biçimde günde 600 mg çemen otu tozunu tüketerek süt nispetlerini artırabilir.

ÇEMEN OTU ÇAYI NASIL YAPILIR?

Çemen otunu toz haline getiriniz. Bir kaba koyunuz ve üzerine sıcak su ekleyip demlenmesini bekleyiniz. Daha sonra süzgeç yardı ile süzünüz. Tatlandırmak için bir kaşık bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

Yorum Ekle