Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Casper VIA P3 İnceleme

Casper VIA P3 İnceleme

Casper’ın geçtiğimiz aralık ayında satışa sunduğu yeni modeli VIA P3, bilhassa fiyatıyla bütçeye iyi bir akıllı telefon olarak raflarda mekan almıştı. Elbette Casper VIA P3 çok geçmeden elimize ulaştı ve bir müddettir Casper’ın bu yeni modelini kullanıyoruz. Şu an piyasada 1599 TL fiyatla bulunabilen VIA P3, sahip olduğu bu fiyatıyla güzel bir çizgide duruyor. Elbette bu fiyat çizgisinde rakipleri de yok değil. Artık bakalım VIA P3 bizlere neler sunuyor, sahip olduğu özellikler neler, performansı nasıl ve bu fiyata satın alınır mı? Adım adım incelemeye başlayalım.

VIA P3, form faktörüyle epey şık bir telefon. Son devrin büyük ekranlı telefonlarından sıkılan ve rahat kullanılacak bir model bulamayanlara hitap eden telefon, tek el tasarrufuna çok müsait yapısıyla dikkat çekiyor. Öte yandan bütçeye mütenasip bir model olmasına rağmen dizaynıyla da premium görünümde olan telefon, cam materyale sahip hoş bir gövdeden oluşuyor. Materyal kalitesini pek beğendiğimiz VIA P3, sade ve hoş görünüyor.

Siyah renkli olan telefonun sağ kenarında ses ve güç butonları, sol yanda ise SIM kart ve microSD kart çekmecesi konum alıyor. Çift SIM kartlı bir model olan VIA P3, microSD kart yuvasıyla da hafızayı 256 GB‘a kadar genişletme imkanı tanıyor.

Telefonun alt kenarında da USB-C portu bulunurken, üst tarafta da 3.5 mm kulaklık girişi konumlandırılmış.

Casper VIA P3 Ekran Detayları Neler?

VIA P3’ün ekranı iPhone X benzeri çentikli yapısıyla dikkat çekiyor. Üst tarafta geniş bir çentik kısmına yan veren telefonun ekranı 5.86 inç boyutunda. İsterseniz bu çentiği, ayarlar ekranından kenarlara siyah bant atarak kapatabiliyorsunuz elbette.

Telefonun ekranı HD+ çözünürlükle geliyor. Yani 720×1520  bir ekranın sahibi VIA P3. Ekran paneli IPS LCD olarak tercih edilmiş olsa da, rakipleriyle kıyasladığımızda 288 ppi piksel yoğunluklu ekranın rakiplerinin gerisinde kaldığını söylemek mümkün. Lakin ekran 400 nit parlaklık orantısıyla âlâ bir parlaklık kıymetine sahip. Öte yandan ekran renk istikrarıyla de sınıfına tutarlı sonuç ürettiğini söylemek lazım.

Üstteki çentik ve kenar çerçevelerinin nispeten ince tutulmuş olmasıyla 19:9 manzara orantısı üreten telefonun ekran gövde nispeti da yüzde 78 seviyesinde.

Casper VIA P3 Hangi Android Sürümünü Kullanıyor?

Casper VIA P3’ün işletim sistemine baktığımızda ise, Android 9‘un kullanıldığını görüyoruz. Lakin saf Android arayüzü tercih edilmiş. Bu da telefonun akıcı bir performans sağlamasına sebep oluyor. İçeriğinde FM radyo ve Google servisleri yüklü bulunduran telefonda harici olarak sadece Casper‘ın servislerine ulaşabileceğiniz bir pratiği yan alıyor. Bu tatbik üzerinden cihaz haberlerine erişebiliyor, servis noktalarını görebiliyor, eser takibi yapabiliyor ve davet merkezinden yardım alabiliyorsunuz.

Şayet arayüz çok sade geldiyse yeni launcher‘lar yükleyerek kişiselleştirebilirsiniz de ancak açıkçası bu, sade dizaynıyla epeyce süratli çalışan telefonu devranla yavaşlatmaya neden olacaktır. Bu manada sade tasarım & süratli performans istikrarını bozmayın derim.

Üst çekmece altında pil tasarrufu ve gece ışığı üzere yararlı kısayollara erişebileceğiniz üzere telefona ait pek çok ayarı elbette Ayarlar menüsünden yapacaksınız. Burada bulunan güvenlik adımından parmak izinizi de tanımlayabiliyorsunuz.

Telefonda parmak izi sensörü ekranın altında bulunmuyor. Parmak izi sensörü telefonun art yüzüne yerleştirilmiş. İşleyişinin çok süratli olduğunu bilhassa belirtmek lazım. Gelgelelim sensörün etrafındaki bezelin malûm bilinmeyen tutulmuş olmasından ötürü, her kezinde alanını bulmanız sıkıntı oluyor. Telefonda  tanıma sistemi ise bölge almıyor.

Casper VIA P3 Performansı Nasıl?

VIA P3, Mediatek Helio P60 işlemciyle geliyor. 12nm üretim sürecinin ürünü olan bu işlemci, 8 çekirdekli yapıda. Bu çekirdeklerin dördü 2.0 GHz frekanslı Cortex-A73 ile çalışırken, sair 4 çekirdek paketi de yeniden 2.0 GHz frekanslı Cortex-A53‘ten oluşuyor. Grafik hanesinde Mali-G72 mahal alıyor, ayrıyeten RAM hanesinde 3GB bulunuyor. Telefonun dahili hafızası ise 32 GB kapasitesinde.

Artık bu takımla bir arada derhal aldığımız sentetik test sonuçlarından bahsedecek olursak, AnTuTu’ya yakından bakabiliriz.

VIA P3’ün AnTuTu Benchmark’tan aldığı puan, 165777 oluyor. Bu skorla birlikte gayri modellerle karşı zıdda koyduğumuz VIA P3, kendine üst sıralarda nokta buluyor. Muadil modellerden Galaxy M20 ile arasında büyük fark yaratan telefon, Galayx A70 ile birebir çizgide bulunurken, Xiaomi Redmi Note 8 ve Oppo A9 (2020)’ye yakın seyrediyor.

Sentetik test sonucunda hoş bir mekana yerleşen VIA P3, pratik tasarrufta da düzgün bir performans sergiliyor. Günlük tasarrufta pek zahmet yaşatmayan telefon, temel tatbikleri sıkıntısız çalıştırıyor. Öte yandan oyun severler de VIA P3’ten şad kalacaklardır kanaatindeyiz. Çünkü gerek Call of Duty: Çağdaş Warfare, gerek PUBG‘de değerlendirdiğimiz telefon, üst seviye grafik ayarlarında her iki oyunda da rastgele bir kasma ve donma yaşatmadan oyun performansı sağlamayı başardı. Tekrar telefonun düşük ısı kıymetleriyle de ilgi alımlı olduğunu söyleyebiliriz.

Casper VIA P3 Pil Ömrü Detayları

Casper VIA P3, üzerinde 3000 mAh kapasitesinde bir batarya bulunduruyor. Bu kapasite günlük alışılagelmiş tasarruflar için çok ehliyetli olurken, telefon 22 saatlik konuşma mühleti sağlıyor. Lakin ekstrem tasarruflarda pil performans modlarını kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Çünkü 90 dakikalık Full HD video testimizde tam ekran parlaklığında ve Wi-Fi açık senaryoda yüzde 25’lik şarj kaybı yaşayan telefon, bu mealde pil idaresi ile rakiplerinin biraz gerisinde kalıyor. Çünkü son devirlerde umumiyetle bu segmentte incelediğimiz akıllı telefon modellerinde tıpkı senaryoda yüzde 14 15‘lik bir kayıp görüyoruz.

Oyun pil senaryolarında da değerlendirdiğimiz VIA P3, PUBG‘de 30 dakika müddet ahir yüzde 14 şarj kaybederken, Call of Duty: Asrî Warfare‘de ise yüzde 17’lik bir kayıp gösterdi. Bu anlamda 5000 mAh batarya kapasitesindeki Galaxy M20 muadili değil VIA P3. Ancak Honor 9X ile misal bir performans gösteriyor.

Pekala, Casper VIA P3 ne kadar müddette şarj oluyor? Telefonun kutusunda 10W’lık şarj adaptörü bulunuyor. Bununla birlikte telefonu 10 dakika sürede yüzde 14 orantısında şarj edebiliyor, 30 dakika süre ahir ise yüzde 45’ini doldurabiliyorsunuz. Telefonun tam kapasitede şarj olması için gereken vade ise 1 saat 20 dakika olarak önümüze çıkıyor.

  • 10 dakika: %14
  • 20 dakika: %31
  • 30 dakika: %45
  • 40 dakika: %61
  • 50 dakika: %73
  • 60 dakika: %84
  • 70 dakika: %94
  • 100 dakika: %100

Casper VIA P3’ün Kameraları Nasıl?

Artık gelelim VIA P3’ün kameralarına. Telefonda art yüzde çift kamera konum alırken, ön yüzde ise çentikli meydanda tek kamera önümüze çıkıyor. Art taraftaki kamera dizilimi, f/2.0 diyaframlı 13 MP ana kamera ve f/2.4 diyaframlı ikincil kameradan oluşurken, bunlardan ikincil kamera, alan derinlikli fotoğraflar çekebiliyor. Ana kamera ile Full HD görüntü kaydı yapabilirken, 8 MP çözünürlüklü ön kamera ile ise 720p medya kaydı gerçekleştirebiliyorsunuz.

VIA P3’ün kameralarında elbette üst seviye modellerdeki üzere çeşitli seçenekler yan almıyor. Lakin rakiplerine nazaran de çeşitlilik mealinde geri kalıyor. Bokeh modu ve hoşluğu modu üzere seçeneklerden öteye neredeyse gidemeyen kamera arabiriminde, QR kodu ve ön kamera ile yapacağınız çekimlerde çıkartma modu ile sıklık medya modları mevcut. Tatbik mealinde ise bunları pek işlevsel bulmadığımızı söylemek lazım. Yine manüel çekim modu da telefonda bölge almıyor.

Telefonun kameraları ile yapacağınız gündüz çekimlerinde güzel sonuçlar anlamız mümkün. Münhasıran parlak güneş ışığı altında şık fotoğraflar çekme imkanı tanıyacaktır VIA P3. Gelgelelim ışık koşulları düştükçe fotoğraflarınızda grenlerin oluştuğunu göreceksiniz. Bu söylediklerimiz hem ön hem art kamera için makbul.

Medya perfomansına baktığımızdaysa, art kamerayla 30 kare Full HD görüntü kaydı yapabiliyorsunuz ve fotoğraf için bahsettiğimiz husus burası için de tasdikli. Mahal alan titreşim engelleme özelliğini etkin hale getirerek ise, hareket halinde nispeten daha az titreşimli kayıtlar alabiliyorsunuz. 

Sonuç

Sonuç olarak değerlendirirsek VIA P3, bütçeye iyi bir akıllı telefon arayan ve bu telefonu uzun vadeli kullanmak isteyen kullanıcılara münâsib bir model olmuş. Akıcı bir performans sağlaması ve günlük tasarruflara tutarlı yapısı ise düzgün bir fiyat/performans modeli olduğunu söyleyebiliriz. Lakin misal yahut yakın fiyatlı rakiplerine nazaran eksikleri de var. Ağır tasarruflarda pil ömrü, kameraların varlıklı seçenek sunmaması ve ekran çözünürlüğü bunlardan kimileri oluyor. Lakin sade Android 9 işletim sistemi, akıcı performansı, hoş tasarımı ve bütçeye münâsib fiyatıyla da dikkat çekiyor. Bu manada bütçesi 1600 TL‘ye kadar olan kullanıcılar için âlâ bir seçenek olabilir Casper VIA P3.

CHIP Online Notu: %80

Artılar
+ Sade tasarım
+ Android 9
+ FM radyo
+ Performans
+ Fiyat
+ Süratli şarj

Eksiler
– Parmak izi sensörü erişimi
– 720p ekran
– Kamera

Kimler Casper VIA P3 Satın Almalı?

Bütçesi 1600 TL’nin üzerine çıkamayan ve yeni bir akıllı telefon satın almak isteyen kullanıcılar için Casper VIA P3, fiyat/performans mealinde uygun bir seçenek olabilir.

Casper VIA P3 Alternatifi Nedir?

Casper VIA P3 modeline alternatif olarak Galaxy M20, Xiaomi Mİ A3 ve Huawei P Smart 2019 modelleri de kıymetlendirilebilir.

Yorum Ekle