Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çarkıfelek meyvesinin yararları nelerdir? Çarkıfelek meyvesi nasıl tüketilir?

Çarkıfelek meyvesinin yararları nelerdir? Çarkıfelek meyvesi nasıl tüketilir?

Tropikal meyve olan çarkıfelek, devletimizde yeni yeni tüketilmeye başlandı. Bir öbür ismi tutku meyvesi olan bu egzotik çeşit, güçlü bir vitamin ve mineral aslıdır. İnsan sıhhatine inanılmaz yararları olan bu meyve yazın çiçek açar. Sonbahara gerçek meyvesi toplanır. Pekala çarkıfelek meyvesinin yararları nelerdir? Çarkıfelek meyvesi nasıl tüketilir? Sizler için çarkıfelek hakkında merak edilenleri araştırdık. Haberin detayında çarkıfeleğe dair her şeyi bulabilirsiniz.

Saat çiçeği olarak da bilinen çarkıfelek meyvesine bilim literatüründe passiflora denir. Yuvarlak ya da ova üzere formları olan çarkıfelek meyvesi; sarı, al, mor ve yeşil üzere renklerde bulunur. Likit ölçüsü yüksek olan çarkıfelek meyvesi içeriğinde çok sayıda tohumlu çekirdek vardır. Meyve suyu olarak da tüketilebilir. Karbonhidrat, karoten, demir, magnezyum, potasyum, fosfor, lif, protein ve C vitamini yüksek ölçüde bulunur. 100 gramında 68 kalori içeren çakıfelek meyvesi, likit ölçüsü yüksek olduğundan münhasıran böbrek marazları için ülküdür. Meyve suyu formunda tüketildiği içi içindeki tohum dışında kalan et kısmı da yenilebilir. Tropik bir meyve olduğundan memleketimizde yetiştiriciliği çok sık yoktur lakin birtakım kesimlerse hususî yetiştirilme meydanları mevcuttur. Tatlı olan çarkıfelek kökeni Güney Afrika’dır. Bunun dışında Yeni Zelanda ve Hawai’de de farklı renkte çeşitleri mevcuttur. Su ölçüsü ziyade olduğundan kısmından koparılıp koparılmaz tüketilmelidir. Aksi halde süratle bozulabilir. Yan tesiri olmazsa bir eksperler çoklukla 2 tane tüketilmesini ya da suyunun bir bardak içilmesini tavsiye eder. 

ÇARKIFELEK (PASSİFLORA) MEYVESİNİN YARARLARI NELERDİR?

Vücudun muhtaçlığı olan B kompleksi bakımından hayli güçlü olan çarkıfelek, hudut hücrelerinin deforme olmasını önler. Sakinleştirici bir tesiri vardır. 

Kronik yorgunluk ve uykusuzluk çekenler için ülkü olan bu meyveyi yatmadan evvel tüketilmesi tavsiye edilir.

Bayanların 45 yaşından sonra yaşama ihtimalleri olduğu menopoz periyodunda birtakım sıhhat problemleri yaşar. Bu dertler hem fizikî hem de ruhsaldır. Bu meyve bu tesirleri azaltmada yarar sağlar. 

Eczanelerde bu meyvenin ham hususu olduğu karışımlar mevcuttur. Bu karışımlar çoklukla ek takviye olarak verilir. Ağrılara uygun gelir. Başkaca kramp ve spazmları önler.

Serotonin hormonun artmasını sağlayarak memnunluk verir. Beyefendisinin işlevselliğini artırır.

Yüksek lif içerdiğinden bağırsakları çalışmasını sağlarken, içerdiği asidik özellikler sayesinde ise idrar yollarında bakteri ve enfeksiyon birikmesinin önüne makbul. 

Ana karnından itibaren gelişmekte olan kemik hücreleri mahsusen kalsiyum unsuruna muhtaçlık duyar. Çarkıfelek bu unsur bakımından zengindir. Bu yüzden kemik ve kas gelişimine olumlu ek sağlar. 

Demir eksikliği olan şahıslar içinde ülkü bir besindir. Demir orantısını artırarak emilimini tesirler. dolaşımını denetim eder. Kalbin atışlarını bu sayede olağan olmasını destekler.

İçeriğinde likit ölçüsü çokça olduğundan vücuttaki oksijeni artırır. Böbrek üstü bezlerin çalışma işlevini artırır. 

Yorum Ekle