Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çapraz bağ kopması neden olur ve belirtileri nelerdir? Çapraz bağ kopması tedavisi var mıdır?

Çapraz bağ kopması neden olur ve belirtileri nelerdir? Çapraz bağ kopması tedavisi var mıdır?

Çapraz bağ kopması ekseriyetle sporcularda ya da yaşlı kişilerde ortaya çıkar. Hayat kalitesini düşüren çapraz bağ kopması vaktinde müdahale edilmediğinde önemli sıhhat sıkıntılarını beraberinde getirmekle kalmaz uzuv kaybına da neden olur. Pekala çapraz bağ kopması neden olur? Çapraz bağ kopması belirtileri nelerdir? Çapraz bağ kopması tedavisi var mıdır? Tüm bu soruların cevabı haberin detayında…

Kaval ve uyluk kemiklerini birbirine bağlayan yapıya ön çapraz bağ denir. Vücuttaki duruş istikrarını korur. Bu bağın yaşadığı rastgele bir travma kopmasına yol açar. Kopan bağ istikrarsız harekete ve acıya neden olur. Diz kayması yürümede aksaklık ve boşluk hissi üzere belirtiler sonrası hastanın hayat kalitesi düşer. Bu bağlardan vücutta bir kaç tane vardır. Tıpkı kuklalardaki iplik üzere eklem nahiyelerini birbirine bağlayan çapraz bağlar kemiklerin birbirine sürtünmesini ketler. Lakin hasara uğradığında kemiklerin yapısını da bozar. Çapraz bağ kopması çoklukla sporcularda münhasıran futbolcularda görülür. Zira bu sporcular haddinden fazla radde de bacak hareketi yapar. Bunun sonucunda da bacaklarda bu biçim illetler görülme mümkünlüğü artar. Geçtiğimiz günlerde A Ulusal Futbol Grup ve Juventus’ta forma giyen Merih Demiral de tıpkı sıhhat derdinden müzdarip oldu. Topa koşarken aniden bacağını döndüren ünlü futbolcu dizinden sakatlandı. X halinde olan bu bağların kopmasına haddinden fazla gerilimde neden olabilir. 

ÇAPRAZ BAĞ KOPMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

– Dizin aniden darbe alması

– Hareket halinde olan dizin aniden durması ve yan değiştirmesi

– Dümdüz sıçramadan sonra bölgeye istikrarsız bir halde kapaklanma

– Ayak yapısına uymayan ayakkabı giyilmesi

– Spor, bisiklet sürme üzere aktiviteler esnasında gerekli ekipman kullanmama

– Yaşlılık

– Şiddetli yaşanan ruhsal rahatsızlık sonucu kesilen iştahla vücutta yaşanan vitamin ve mineral eksikliği sonucu zayıflayan kas ve bağların çabuk hasar alması üzere durumlar çapraz bağ kopmasına neden olur. 

ÇAPRAZ BAĞ KOPMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yürüme de zorlanma çapraz bağ kopmasının en besbelli belirtisidir. Bunun dışında da ağrı, çapraz bağın koptuğu tarafta şişme, hareket esnasında dizden sesler gelmesi, istikrar kaybı üzere durumlar çapraz bağ kopmasının belirtileridir. 

ÇAPRAZ BAĞ KOPMASI TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Belirtiler kendini gösterir göstermez kişinin Ortopedi ve Travmatoloji bilirkişisine başvurmasında yarar var. İlerlemeyi durdurmak için buz kompresi yapılarak dizin üstüne basılmadan doktora gidilir. Cerrahi müdahale tedavide olmazsa olmazdır. Bunun yanı sıra süratle güzelleşmesi için kolajen içeren kemik suyu bol bol tüketilir. Örtük cerrahi teknikle diz kapağından ufak bir sıyrık açılır. Oradan kameralı bir çubuk dizin iç kısmına sokulur. Tam olarak yırtılmanın nasıl olduğuna bakılır. Yırtılan bağın alanına yeni bir bağ oluşturulur. Bunun sonrasında fiziki tedaviyle hareket vücuda alıştırılır. Bu bir yıl sürer. Lakin en çokça bir hafta sonra güzelleşme gerçekleşir. 

Yorum Ekle