Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çapraz bağ kopması neden olur? Çapraz bağ kopması belirtileri nelerdir? Çapraz bağ kopması tedavisi var mıdır?

Çapraz bağ kopması neden olur? Çapraz bağ kopması belirtileri nelerdir? Çapraz bağ kopması tedavisi var mıdır?

Çapraz bağ kopması çoklukla sporcularda ya da yaşlı kişilerde ortaya çıkar. Hayat kalitesini düşüren çapraz bağ kopması hengamında müdahale edilmediğinde önemli sıhhat problemlerini beraberinde getirmekle kalmaz uzuv kaybına da neden olur. Evet çapraz bağ kopması neden olur? Çapraz bağ kopması belirtileri nelerdir? Çapraz bağ kopması tedavisi var mıdır? Tüm bu soruların karşılığı haberin detayında…

Kaval ve uyluk kemiklerini birbirine bağlayan yapıya ön çapraz bağ denir. Vücuttaki duruş istikrarını korur. Bu bağın yaşadığı rastgele bir travma kopmasına yol açar. Kopan bağ istikrarsız harekete ve acıya neden olur. Diz kayması yürümede aksaklık ve boşluk hissi üzere belirtiler sonrası hastanın hayat kalitesi düşer. Bu bağlardan vücutta bir kaç tane vardır. Tıpkı kuklalardaki iplik üzere eklem ortamlarını birbirine bağlayan çapraz bağlar kemiklerin birbirine sürtünmesini maniler. Lakin hasara uğradığında kemiklerin yapısını da bozar. Çapraz bağ kopması umumiyetle sporcularda münhasıran futbolcularda görülür. Zira bu sporcular ölçüsüz kademe de bacak hareketi yapar. Bunun sonucunda da bacaklarda bu üslup marazlar görülme mümkünlüğü artar. Geçtiğimiz günlerde A Ulusal Futbol Kadro ve Juventus’ta forma giyen Merih Demiral de birebir sıhhat probleminden müzdarip oldu. Topa koşarken aniden bacağını döndüren ünlü futbolcu dizinden sakatlandı. X formunda olan bu bağların kopmasına haddinden fazla gerilimde neden olabilir. 

ÇAPRAZ BAĞ KOPMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

– Dizin aniden darbe alması

– Hareket halinde olan dizin aniden durması ve yan değiştirmesi

– Dümdüz sıçramadan sonra tarafa istikrarsız bir halde kapaklanma

– Ayak yapısına uymayan ayakkabı giyilmesi

– Spor, bisiklet sürme üzere aktiviteler esnasında gerekli ekipman kullanmama

– Yaşlılık

– Şiddetli yaşanan ruhsal rahatsızlık sonucu kesilen iştahla vücutta yaşanan ve mineral eksikliği sonucu zayıflayan kas ve bağların çabuk hasar alması üzere durumlar çapraz bağ kopmasına neden olur. 

ÇAPRAZ BAĞ KOPMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yürüme de zorlanma çapraz bağ kopmasının en sarih belirtisidir. Bunun dışında da ağrı, çapraz bağın koptuğu noktada şişme, hareket esnasında dizden sesler gelmesi, istikrar kaybı üzere durumlar çapraz bağ kopmasının belirtileridir. 

ÇAPRAZ BAĞ KOPMASI TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Belirtiler kendini gösterir göstermez kişinin Ortopedi ve Travmatoloji mütehassısına başvurmasında yarar var. İlerlemeyi durdurmak için buz kompresi yapılarak dizin üstüne basılmadan doktora gidilir. Cerrahi müdahale tedavide olmazsa olmazdır. Bunun yanı sıra süratle güzelleşmesi için kolajen içeren kemik suyu bol bol tüketilir. Örtülü cerrahi teknikle diz kapağından ufak bir sıyrık açılır. Oradan kameralı bir çubuk dizin iç kısmına sokulur. Tam olarak yırtılmanın nasıl olduğuna bakılır. Yırtılan bağın mahalline yeni bir bağ oluşturulur. Bunun sonrasında fiziki tedaviyle hareket vücuda alıştırılır. Bu bir yıl sürer. Lakin en ziyade bir hafta sonra güzelleşme gerçekleşir. 

Yorum Ekle