Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Canan Karatay’dan şaşırtan zeytinyağı açıklaması! Zeytinyağının yararları nelerdir?

Canan Karatay’dan şaşırtan zeytinyağı açıklaması! Zeytinyağının yararları nelerdir?

Birinci olarak Mısır Uygarlığının kullanmaya başlaması ile daha sonra tüm yerküreye yayılan zeytinyağının insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Kozmetik, ilaç ve besin endüstrisinde kullanılan zeytinyağı hakkında Canan Karatay şaşırtan bir açıklamaya imza attı. Ana sütüyle neredeyse birebir olduğunu sav eden Karatay tıpkı hengamda sair yararları hakkında da kısa bir haber verdi. Evet zeytinyağının yararları nelerdir? Doğal yolla kolesterolü düşüren en tesirli yağ hakkında merak edilenleri sizler için haberin detayına ekledik.

 İçeriğinde yüksek ölçüde E ve K vitamini bulunan zeytinyağında ayrıca kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir üzere vücut sıhhati için değerli olan vitamin ve mineraller de bulunur. Doymamış yağ asidi içerdiğinden kilo almaya neden olmaz ayrıyeten kolesterolü düzenler. Kalp ve damar sıhhati için teğe bir yarar sağlayan zeytinyağı bu bakımdan tertipli tüketilmesi gerekir. Gün içerisinde yemeklerde yahut salatalarda da kullanılabilir. Zeytin yağı ile birinci malumatlar Antik Yunan mitolojisinde geçmektedir. Arkeolojik çalışmalarda zeytin yağının Türkiye’nin Ege ortamından Yunan toprakların umumunda yaygın olarak üretildiği tespit edilmiştir. Zeytin ağacından elde edilen zeytinleri iki büyük taş arasında ezerek çıkartılan yağ, bu kadar emek sonrası çıkarıldığı için çok pahalıdır. Günümüzde bile fiyatı nispeten yüksektir. Hareketsiz bir ömrün yanı sıra tüketilen çok karbonhidratlı ve yağlı yiyecekler önemli kronik illetlere taban hazırlar. Vücudun bütün işleyişini bozan bu ömür biçimi mevte bile neden olabilir. Eksperler bu durumun yaşanmaması için en sağlıklı beslenme biçimini araştırdı. Bu araştırmalarda insan sıhhatini yenileyen mucize besinin zeytinyağı olduğu ortaya konuldu.

CANAN KARATAY’DAN ŞAŞIRTAN ZEYTİNYAĞI AÇIKLAMASI!

 İç Illetleri ve Kardiyoloji Kompetanı Prof. Dr. Canan Karataysağlıklı bir vücut için sudan çok zeytin yağı içilmesi gerektiğini her röportajında vurguluyor. Ayrıyeten Karatay son olarak katıldığı “Kilis Zeytin ve Zeytinyağı Günü” etkinliğinde “Zeytin altındır, zeytinyağı da altının suyudur. Velev zeytin altından daha kıymetlidir. Şunu bilin ki altın için beşerler birbirlerini öldürdüler. Hala ölüyor lakin zeytin, ömür bahşediyor.Uzun ömür veriyor, sıhhat veriyor. Fakat az yağla yaşamak mümkün olmaz, birebir makinelerin çalışmaması üzere. Makineleri de güzel yağla yağlamamış olursak, makineler de durur. İnsan vücudu da bir makinedir. Zeytinyağı ana sütü ile birebirdir. Tek fark vardır. Ana sütünde, hayvansal kolesterol vardır, zeytinyağında bitkisel kolesterol vardır” formunda açıklamaya imza attı.

ZEYTİNYAĞININ YARARLARI NELERDİR? AÇ KARNA GÜNDE BİR KAŞIK ZEYTİN YAĞI İÇERSEK

Yapılan araştırmalarda Akdeniz – Ege mutfağının sıhhat açısından yararlı olduğu ortaya çıkarılmış. Bunun nedeni ise yemeklerin zeytinyağ ile yapılmasından asıllı olduğu açıklandı.

Birebir araştırmanın akabinde mütehassıslar günde bir zeytinyağı yemenin kalp sıhhatini olumlu etkilediği gözlemlenmiştir.

Sağlıklı ömür sırrı olan zeytinyağı güçlü bir olduğundan vücudu zararlı toksinlerden arındırır.

Vücudun daha sağlıklı ve dinç kalması için gerekli olan kolajeni sağlayarak organ ve kemiklerin daha sağlıklı çalışmasını destekler.

Zeytinyağı direk olarak vücuda alındığında yararı iki kat daha çokça olur. Bu yüzden eksperler zeytinyağını yiyeceklerden direk olarak tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. 

Yapılan bir diğer araştırmada zeytinyağının beyindeki sağlıklı hücrelerin sayısını artırarak unutkanlık ve alzheimer üzere önemli rahatsızlıkların riskini yüzde 80 nispette azalttığı tespit edilmiştir.

Zeytinyağı birebir devirde sindirimi düzenleyen en tesirli besindir. 

Yorum Ekle