Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çam sakızının yararları nelerdir? Çam sakızı hangi illetlere yeterli gelir? Çam sakızı tüketilir mi?

Çam sakızının yararları nelerdir? Çam sakızı hangi illetlere yeterli gelir? Çam sakızı tüketilir mi?

Çam ağacı ailesine ilişkin olan köknar ağacından toplanan çam sakızının yararlarının ne olduğunu biliyor musunuz? Yüzyıllardır alternatif tıpta ve çeşitli biçimlerde kullanılan çam sakızı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Kuru öksürükten iltihaplanmasına kadar birçok illete doğal şifa olan çam sakızına dair her şey haberin detayında…

Çam ağacı ya da çam ağacı ailesine bağlı olan köknar ağacından elde edilen sakızın rengi  bala benzeri. Lakin kıvam olarak biraz daha sert olan çam sakızı, ağır kokusu vardır. Tadı da acı olan çam sakızı, çiğnendikçe mor rengini alır. Birebir devirde çiğnedikçe sertlik nispeti artar. Her mevsim yeşil kalabilen köknar ağacı, 300 yıl boyunca yaşar. Köknar ağaçları yukarı akıllıca uzar. Kozalakları olan köknar ağacının gövdesindeki kabukların altında sakız oluşur. Göknar olarak da bilinen köknar ağacı, nemli iklimlerde yetişir. Eski çağlardaki beşerler köknar ağacı için şifacı derler. Zira ağacın sakızından yapraklarına reçinesine kadar her mekanı yararlıdır. Köknar ağacının içinde D, B12, A vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, sodyum ve şeker bulunur. Bu sayede sakızda da tıpkı kıymetler bulunmaktadır. Güçlü bir antioksidan olan çam sakızı iltihabı vücuttan kolaylıkla söküp atar. Akciğerleri yenileyen çam sakızı, bilhassa öksürüğe âlâ gelir. Kilosu adeta altınla yarışan çam sakızı, Artvin’de kilosu 600’den satılır. Toz hale getirerek balla karıştırılan çan sakızı kanser marazlarını önler. Aktarlarda satılan çam ağacı sakızı, doğal ilaç olarak da kullanılır. 

ÇAM SAKIZININ YARARLARI NELERDİR?

En yaygın yararı ağız ve diş sağlığınadır. Çiğnendikçe besin atıklarını tükürük yoluyla atan çam sakızı, dişlerin beyaz kalmasını sağlar. Diş çürümesini de önleyen çam sakızı birebir devranda ağız içi yaralara da yeterli gelir. 

Midenin asit orantısını düşüren çam sakızı ülser ve gastirit üzere illetlere yarar sağlar. Yemek sonrası bu üslup hastalık yaşayanlara tavsiye edilir. Birebir zamanda  karın şişliği sorunu içinde olur. 

Güçlü bir antioksidan olan çam sakızı, teneffüs yolu hastalıklarına da uygun gelir. Mahsusen akciğeri temizler. Teneffüs dertlerinde doğal ilaç olan çam sakızı, öksürüğü de keser. Balgam söktürücüdür. 

Yüzyıllardır yaralar için doğal ilaç yapılan çam sakızı, tıpkı devranda kozmetik eserlerde ham unsur olarak kullanılır. Cilt hücrelerini süratle yenileyen çam sakızı, kırışık ve kuruluğa da düzgün gelir. Cildin parlaklığını artırır.

Yüksek ölçüde A vitamini içerdiğinden sıhhatine da güzel gelir. İleri yaşlarda azalan göz vitaminlerini artırarak katarak ve kuruluk üzere marazlara yarar sağlar. 

Yapılan araştırmalarda çam sakızı tozu ve balı vücuttaki hücrelerin mutasyona uğramasını önler. Böylelikle kanser marazlarının yaşanmasının önüne makbul. 

Yorum Ekle