Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
C vitamini nedir? C vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir? C vitamini hangi besinlerde bulunur?

C vitamini nedir? C vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir? C vitamini hangi besinlerde bulunur?

Vücudun muhtaçlığı olan antioksidanları sağlayan C vitamini, birtakım kişilerde eksik bulunur. Bu da önemli sıhhat sıkıntılarına neden olur. Erken tedbir alınmadığında ise beğenilmeyen sonuçlar beraberinde getirebilir. Vücudun çabuk yorulması ve hastalanması üzere belirtilerle kendini gösteren C vitamini hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Pekala C vitamini nedir? C vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir? C vitamini hangi besinlerde bulunur? İşte tüm bu soruların cevabı…

C vitamini vücudun muhtaçlığı olan kıymetli vitaminlerden biridir. Bu vitaminin eksikliği çoklukla saç, cilt ve diş etinde rahatsızlıklara neden olur. C vitaminini beşerler kendileri üretemediklerinden diğer besinlerden bunu almak zorundadırlar. C vitamini binlerce molekülün birleşiminden oluşur. Bu bileşimler sayesinde güçlü bir antioksidan ve antiseptik özelliği vardır. C vitamini vücutta çoklukla likit orantısının çokça olduğu taraflarda bulunur. Buradaki hücre yapısını artırarak bağışıklık sistemine destek verir. Tüm canlıların hücre akışları için gerekli olan askorbik asit bakımıdnan güçlü olan C vitamini tabiatta birçok besinde bulunur. Bilirkişiler bu besinleri tüketerek C vitamini alınması gerektiği konusunda ihtarlarda bulunuyor. Mahsusen mevsim geçişlerinde bağışıklığın zayıflamasına karşı vücut direncinin marazlara karşı düşmesi kişinin uzun vadeli rahatsızlıklar yaşamasına neden olur. Dr. Feridun Kunak, programında C vitamini eksikliğini ortadan kaldıran limon ve kivi karışımının tanımını verdi:

C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hudut hücrelerinin muhtaçlığı olan asitler azaldığından had sitemi hasar alır. Hasar alan hudut sitemi nedeniyle dimağda de bir kadro komplikasyonlar gelişir. Bunlar baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk üzere durumlarla kendini gösterir. 

Tükürükte azalan enzimler nedeniyle diş etlerinde besinlerin bıraktığı hasarlar ve toksinler nedeniyle şişme ya da kanama üzere durum yaşanır. 

Cilt hücreleri yenilenmediğinden morarma ve çürüme belirtileri gösterir.

Bağışıklığın zayıflaması ağız içi, dudak, burun ve yanaklarda aft çıkmasına yer hazırlar.

Mütemadi ateş basma üzere hararetler yaşanır. Kimilerinde ise tam zıddı üşüme görülür.

Kemik ve kas ağrılarının şiddetlerinde artışlar ortaya çıkar. 

Sivilce lekeleri geçmez ve yaralar çok yavaş güzelleşme gösterir. 

Marazlara karışı direncin daima düşüktür.

GÜNLÜK ALINMASI GEREKEN C VİTAMİN;

3 yaşındaki bir evladın günlük alması gereken C vitamini ölçüsü 35 mili gram olması gerekir.

6 yaş 50 miligram

9 yaş 60 miligram

12 yaş 90 miligram

20 yaş ve üzeri yetişkin insanların ise 100 miligram vitamin almalıdır.

C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NASIL GİDERİLİR? 

C vitamini besinlerde bulunan bir vitamin olduğundan bu besinleri tüketerek eksiklik giderilebilir. Bu besinler; Kivi, yaban mersini, portakal, limon, mandalina, yeşil biber, kırımız lahana ve kuşburnunda bulunur. Başkaca tere, karnabahar, roka, brokoli, taze fasulye, üzüm üzere besinlerde de az ölçüde bulunabilir. Günlük C vitamini eksikliğini gidermek için 2 bardak portakal suyu tüketebilirsiniz. Birebir hengamda bir tane orta uzunluk kivi günlük C vitamini muhtaçlığının %140’ını karşılamaktadır. 

C VİTAMİNİN YARARLARI NELERDİR?

Sonbaharda artan illetlerini önlemek için tüketilmesi gerekir.

Yüksek tansiyonu düşürerek, felç ve inme riskini azaltır

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için kanserli hücrelere karşı kalkan oluşturur.

Üst teneffüs yolları illetlerinin semptomlarını azaltır.

Şeker hastalarının tedavilerinde destek sağlar.

Cilt yüzeyindeki hücreleri yeniler, yaraları hızlandırır, saç dökülmesi ve cilt marazlarını önler.

Had sistemindeki hücreleri istikrarda tutarak ruhsal illetlere yakalanma orantısını azaltır. 

Ayrıyeten baş ağrısı, eklem ağrıları ve göz hastalıklarına da güzel gelir.

C VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

C vitamini açısından en güçlü besin aslı portakal, mandalina ve kividir. Lakin Beslenme ve Diyet Kompetanı Ayşegül Yavuz bu besinlerin yanı sıra içeriklerinde az olsa da değerli birtakım besinlerde de C vitaminin çokça olduğunu vurguluyor.

AL BİBER

C vitamini bakımından varlıklı olan al biber, tıpkı devir A, B, E ve K vitaminleri, başkaca potasyum, folat, manganez, fosfor ve magnezyum bakımından da zengindir. Günlük iki tane tüketilerek vücudun muhtaçlığı olan C vitaminin yüzde 35’ini karşılamış olursunuz. 

ÇİLEK

Günlük bir kase çilek, yaklaşık 86 gram C vitamini içermektedir. Bunun yanı sıra çilek cilt ve kalp sağşığı içinde tesiri olan güçlü bir besindir. İçeriğinde yüksek lif barındıran çilek, kilo vermede tesirlidir.

BROKOLİ

Güçlü bir antioksidan olan brokoli vücuttaki iltihap nispetini azlatır ve bağışıklığı güçlendirir. Bilirkişiler haftada en ziyade 3-4 kere tüketilmesini öneriyor. 

KAVUN

B vitamini, potasyum, magnezyum, bakır, flavonoidler unsurlar bakımından güçlü olan kavun, günde iki üç dilim tüketilerek C vitamini eksikliği giderilmiş olur. Birebir vakitte sindirime de epey yarar sağlayan kavun, kabızlık meselesine birebirdir. 

DOMATES

Sabah kahvaltılarında günlük 3 orta uzunluk büyüklüğünde domates yalnızca C vitamini eksikliği değil birebir devirde kan yapıcı özelliği ile kan hücrelerinin sayısını artırır.

PATATES

Yağda ve yüksek ısıda içindeki C vitaminleri ölür. Ama haşlanmış patates vitaminleri vücuda alma bakımından en yararlı yoldur.

KARNABAHAR

Az haşlanmış karnabaharı ara öğün olarak tüketerek C vitamini eksikliğine düzgün gelmiş olur. Karnabahar hem C vitaminini sağlar hem de kilo vermede yardımcı olan güçlü bir besindir. 

Yorum Ekle