Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bugünün İnternetini Etkileyen 6 Ölümsüz Efsane

Bugünün İnternetini Etkileyen 6 Ölümsüz Efsane

Bugün önümüzde duran internet, 30 yıl öncesinin internetinden çok farklı. Fakat bunun yanında, hiç yok olmayan, yalnızca form değiştiren birtakım kıymetli şeyler de yok değil. Hala kullanmaya devam ettiğimiz en eski internet trendlerini ve konseptlerini araştırdık; ortaya aşağıdaki değişik sonuçlar çıktı.

GIF’ler: 1987’den bu yana birebirler

İnternet, animasyonlu GIF’ler olmadan elbet çok sıkıcı bir mahal olurdu. Compuserve’in geliştirdiği GIF, yıllardır web’in temel öğelerinden biri olmayı sürdürüyor.

Geocities: 1994’te kendi web sitenizi yapın

’90’ların ortalarında her tıp kullanıcının web sitesi oluşturabilmesine imkan tanıyan Geocities, Facebook, MySpace yahut WordPress’in olmadığı periyotta internet için hayat demekti.

Ama çok geçmeden Geocities’i kopyalayan birçok site ortaya çıktı. Tripod, 1995’te internete kapılarını açarken bir sonra Angelfire, olağan web sitelerini sunucusunda barındırmaya başladı. Bundan bir sene sonra ise FortuneCity açıldı. 2001 yılında partiye katılan isim, daha gelişmiş özellikler sunan Freewebs oldu.

Geocities, günümüzün çağdaş web’inin blog’ları için öncü olmuştu. 

ICQ: 1996’nın tanınan anında iletileşme hizmeti

ICQ’nun internet üzerinden muhaberesi nasıl şekillendirdiğini hayranlıkla izlemiştik. ICQ, anında iletileşme protokolünü birinci kullanan hizmet olmasa da, onu geniş kitlelere yaygınlaştırmayı birinci başaran hizmetti.

Anında iletileşme bugün birçok biçimde hayatını sürdürüyor. Klasik SMS’in yanında WhatsApp, Viber, Line üzere fiyatsız mobil iletileşme pratikleri, bugün bu işi en önde götürüyor.

JenniCam: 1996’da canlı medya yayını

Son yıllarda popülarite kazanan Reality programlarının başlangıcı, 1940’lara dayanıyor. Bu tıp programları internete birinci taşıyan ise JenniferRingley idi. JenniCam, Ringley’ın meskendeki hayatını, en şahsi anlar dahil, kesintisiz olarak internet üzerinden yayınlayan bir akıştı.

JenniCam’in akabinde emsal deneyler yapıldı, fakat Ringley’in fikri bugünkü LiveStream, Ustream ve Twitch TV üzere hizmetlerin yolunu açması bakımından değer taşıyor.

“Demotivational” posterler

Despair ismindeki bir firma, 1998’de tüm ofislerin duvarlarını süsleyecek, motive maksatlı posterlerle dalga geçen posterler piyasaya sürdü. Bu posterlerin ismi iddia edebileceğiniz üzere “Demotivational poster” idi.

Birinci posterler fizikî olarak basılıp dağıtılsa da, posterler internette kendilerine yeni bir hayat buldular. Kullanıcılar, her tıp durum için çoğunlukla gülünç posterler hazırlamaya başladılar.

Bugün bir fotoğrafı alıp, altına okuyanları güldürecek birkaç söz yazarak onları paylaşma trendi, hala devam ediyor

Napster: 1999’da belge paylaşmak

Napster, 1999’da yayınladığında çevirmeli irtibat üzerinden evrak indirmek kabus üzereydi. Lakin fiyatsız müzik indirmeye imkan tanıyan Napster’in konsepti korkunçtu.

Napster’ın yenilikleri birçok geliştiricinin dikkatini çekti. 2000’de LimeWire, bir sonra ise Kazaa ortaya çıktı. Napster 2001’de yasal meseleler nedeniyle kapatılırken LimeWire da emsal nedenlerle 2011’de kapatıldı. Kazaa’nın geliştirilmesi ise 2012’de durduruldu.

Lakin bugün hala kullandığımız BitTorrent protokolünün Napster ve benzerlerinin varisi olduğunu söylemek mümkün.

Yorum Ekle